Ağız Yoluyla Alınan Güneş Koruyucularının Faydalarına Bır Bakış

Güneşten koruyucu tabletler (GKT), bilimsel çalışmalarla iyice araştırılan bir alan. Güneş koruyucu tabletler nelerdir? Bunlar, güçlü güneş koruyucu özelliklere sahip olan polipodium leucotomos (PL), beta karoten, likopen, kırmızı portakal özleri, C ve E vitaminleri, yeşil çay ekstresi, nikotinamid, PABA gibi etken maddelerden bir veya daha fazla bileşik içeren haplardır. Bu kontrollü maddeler arasında en güçlü olanı, tutarlı bir fenolik içerik sağlayan eğreltiotu yapraklarının özütüdür. Koruma seviyesi, topikal (yüzeyden sürülen) bir güneş kremi ile eşdeğer değildir, bu nedenle GKTler, bir topikal güneş koruyucusuna ek güçlendiricilerdir.

GKT’lerin kullanımı kolaydır, topikal güneş koruyucu gibi tekrarlanan uygulamalara gerek yoktur. Ayrıca GKT lerin, güneş koruyucu kremler gibi gücü, uygulanan miktar, terleme, banyo yapma ve güneşin olumsuz etkilerine karşı daha geniş bir koruma gibi faktörlere bakmaksızın, daha derin bir güneş koruması ile toplam vücut yüzeyini kapsayan bir koruyucu özelliği vardır. Güneş koruyucu kremlerin güneş yanığını önlenmesinden cilt kanserini önleyici etkilere ve anti-ageinge uzanan etkilerinin GKTlerde de olduğu söyleyebiliriz.

GKTler Hangi Durumlarda Tercih Edilmeli?

Ağızdan korunma, tüketicilerin kullanım kolaylığı nedeniyle daha büyük bir uyum göstermesi yanında, topikal güneş koruyucularının sınırlamalarını telafi etmeye yardımcı olabilir. Rosacea, pigmentasyon bozuklukları (melasma ve vitiligo gibi), genetik bozukluklar (örneğin, sıkı güneş koruması gerektiren Kseroderm pigmentosum, Porfiriler gibi) ve güneşe bağlı alerjiler, ağızdan alınan güneş tabletlerinden faydalanır. Buna ek olarak, ağızdan güneş koruyucuları, topikal güneşten koruyucu bileşenlere alerjisi olan, topikal güneş kremleri nedeniyle sivilce sorunu yaşayanlar ve hareket halindeyken sık güneş koruyucu uygulayamayan sporcu, çiftçi, denizci gibi insanlar için bir avantaj olabilir.

GKTler Ne Kadar Yararlı?

Güvenilir çalışmalar, bu oral tabletlerin, ultraviyole ışığı, görünür ve kızılötesi radyasyona karşı koruma sağladığını ve serbest radikalleri% 50'ye kadar azalttıkları için mükemmel antioksidan özelliği olduğunu göstermiştir. Ayrıca UV ışınlarının neden olduğu pigmentasyonu önler ve cildin tüm yüzeyini korur, cildin güneş yanığına ve kızarıklığa karşı direncini %300'e kadar artırır. Ek olarak, cilt yaşlanmasının yavaşlatılması, cilt hücrelerinde güneş hasarlı DNA'nın onarılması (böylelikle kanserin gelişmesine karşı koruma sağlar) ve güneş alerjilerine karşı koruma, saçın erken grileşmesi, vitiligo, melazma ve sedef hastalığının iyileştirilmesi sayılabilir.

GKTler ile Topikal Güneş Kremlerini Karşılaştırırsak

Topikal güneş kremleri genellikle yüksek SPF seviyelerine sahiptir ve yağlı olmayan bir his ile kolayca sürülebilir, suya ve tere karşı dirençli olabilir. Bununla birlikte, GKTler böyle bir uygulama gerektirmez ve bu nedenle kullanımı daha kolaydır. Topikal güneş koruyucuları ile özellikle yüzdükten sonra veya aşırı terleme ile her 2 ila 3 saatte yeni bir katmanın yeniden uygulanmasına ihtiyaç vardır. Güneş koruyucu kremler sadece uygulandığı alanları korur.

Bununla birlikte, oral tabletin günde bir veya iki kez alınması yeterlidir, tüm vücut ve saçta tam bir şekilde etkili olur. Ek olarak, topikal güneş kremlerine karşı alerjik reaksiyonlar oldukça yaygındır ve günümüzde yaygınlaşan nanoparçacıklı fiziksel güneş kremi ve kimyasal güneş koruyucularının endokrinolojik yan etkileri ile ilgili genoteksisite endişeleri vardır. Oral güneş koruyucuları için böyle bir etki bildirilmemiştir. Bu güne kadar, GKT ile topikal güneş kremlerini etkileri bazında doğrudan karşılaştıran yayınlanmış bir çalışma olmadığını belirtmek önemlidir.

Dozaj

Güneşe maruz kalmadan 30 dakika önce 2 kapsül tüketiniz, daha uzun süre güneşe maruz kalmanız durumunda 1 kapsül daha alınız. Sürekli güneş koruması sağlamak için kapsüller günlük olarak (süresiz) alınmalıdır. Güneşten korunmak tek başına güneşin olumsuzluklarını tamamen yok etmez, aynı zamanda, gölgede kalmak, koruyucu giysiler giyerek ve güneş koruyucu uygulayarak cildi korumaya devam edilmelidir.

Sorun Cevaplayalım