Saç Dökülmesi Sorunu Olan Kadınlar Ne Yapabilir?

Yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı tedaviler saç dökülmesi sorununda yardımcı olabiliyor. Saç dökülmesi sorunu erkeklerde sık görülür. Fakat kadınlarda da sık görülür bir sorundur.

Saç dökülmesi için bazı nedenler:

Orta yaşa gelindiğinde, kadınların% 40'ı, saç köklerinin giderek küçüldükleri ve daha az aktif hale geldiklerinde genetik olarak temelli bir durum olan, saç dökülme belirtileri (androjenik alopesi) gösterir. Menopoza bağlı azalan östrojen seviyeleri de saç dökülmesinde rol oynayabilir.

Stres, hastalık, beslenme yetersizlikleri, hamilelik sonrası veya hormonsal değişikliklerle pek çok kadın, geçici bir döküntü olan telojen effluvium'dan etkilenirler. Kılların tutam tutam dökülme eğiliminde olduğu bu tip saç dökülmesi için, daha iyi beslenme, dinlenme ve zaman ihtiyacınız olan her şey olabilir.

Dermatoloğunuzla konuşup bir saç dökülmesi tedavisi yapmak istediğinize karar verirseniz, birkaç seçeneğiniz vardır.

Krem, Losyon ya da Sprey Formunda İlaçlar

Bu amaçla eczanelerde ulaşabileceğiniz birçok ürün var. Etkinliği kesin olarak kanıtlanmış olan ise Minoxidil içeren ürünlerdir. Diğer ürünlerin klinik çalışmaarı yetersiz olamkla birlikte belli oranda yardımcı olabilirler.

İlaçlar

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin ana suçlusu, erkek hormonu testosteronunun bir türevi olan dihidrotestosteron (DHT). Saç köklerinin içine girdiğinde, onlara zarar verir. İlaç finasterid (Propecia) DHT'yi azaltır. Bu ilaç doğurganlık çağındaki kadınlarca alınmamalı.

Mezoterapi

İlaçlar, eser elementler, vitaminler ve büyüme faktörlerini çok azar miktarda saçlı deri içerisinde hedef bölgelere vererek vücudu etkilemeden saçlı deriye etki eden ürünlerle yapılır. Günümüzde özellikle büyüme faktörlerinden zengin mezoterapi ürünleri ile çok yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz.

Saç Ekimi

Saçın aşırı döküldüğü alanlara saç ekimi yapılabilir. Özellikle saçın gerilmesine bağlı traksiyon alopesisi olan alanlara ve ileri düzey erkek tipi saç dökülmesi olanlarda bu yöntem uygun olabilir.

Var olan tedavi seçenekleri teker teker uygulanabildiği gibi, daha iyi sonuçlar elde etmek için kombinasyon tedavileri de önemli avantajlar sağlayabiliyor.

Sorun Cevaplayalım