Sedef Hastalığı için Hedeflenmiş Mikrofototerapi Tedavisi

Eğer sedef hastalığıyla yaşıyorsanız, kırmızı, sedefi pullu kabarık ciltlerin ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirsiniz. Sedef hastalığı için tedavi seçenekleri arasında kortizonlu krem veya diğer ilaçlı kremler, ağız yoluyla alınan ilaçlar, biyolojik ajanlar ve ışık tedavisi yer alır.

Bu tedavilerin tümü etkilidir, ancak ilaçların yan etkileri olabilir ve ışık terapisi iki ila üç ay boyunca haftada üç seanslık bir rejim gerektirir ve bunu idame tedavisi takip eder.

Bugün, sedef hastalığının tedavisi için başka bir seçenek daha var: ciltteki dar sedefli bölgelere ultraviyole ışık veren excimer ışık sistemleri. Bu tedavi, hafif ve orta derecede sedef hastalığının kontrol altına alınmasına yardımcı olacak yoğun ve odaklanmış Excimer ışığı dozlarını kullanır. Hedeflenmiş mikrofototerapi olarak isimlendirilen bu tedavi yöntemi, geleneksel ışık tedavisine etkinlikte benzerdir, ancak etkilenen cildin daha derinlerine ulaşabilen daha güçlü dozlarla daha az seansta çalışır. Mikrofototerapi cihazının başlığı genelde elle yönlendirilen ve dar alanları tedavi etmek için de kullanılabilen ve bu sayede dirsekler, dizler , elin avuç içi, ayak tabanları, saçlı deri ve genital bölge gibi tedavi edilmesi zor alanlarda sedef hastalığını etkili ve kısa sürede tedavi etmede yardımcı bir yöntemdir.

Sedef hastalığı için lazer tedavisi nasıl çalışır? Cildinizi gerçekten sedef hastalığından temizleyebilir mi? İşte psoriasis için bu yeni tedavi hakkında yapılan araştırmalar.

Sedef Hastalığında Hedeflenmiş Mikrofotoerapi: Nasıl Çalışır?

Excimer light tedavileri dermatoloji kliniklerinde gerçekleştirilir. Her seans sadece birkaç dakika sürer. Tedavi sırasında, excimer light doğrudan sedef hastalığı olan bölgelere uygulanır. Bu sayede sorun olmayan alanlar tedaviden etkilenmemiş olur. Tedavi sırasında hafif sıcaklık hissedebilir.

Excimer light cihazı, çok özgün bir dalga boyunda (308 nanometre) yüksek yoğunluklu ultraviyole B (UVB) ışık dozunu doğrudan sedef plaklarına hedefler. Excimer ışığı çevreleyen cilde asla temas etmediğinden UV ışınlarına maruz kalma riskini azaltır. Excimer lazerler hafif-orta dereceli psöriyazis tedavisinde kullanılır.

Excimer hedefli mikrofototerapi tedavisi ile sedef hastalığında genellikle sonuç almak için 4-10 seans tedav gereklidir. Haftada 2 seans olarak uygulanır.

Doktorunuz, sedef plaklarınızın kalınlığına ve ten renginize göre excimer ışığının dozunu belirleyecektir (daha hafif bir ciltte daha düşük bir doz kullanılır).

İşlem sırasında gözlerinizi korumak için koruyucu özel gözlükler verilecektir.

Sedef Hastalığında Hedefli Mikrofototerapi Tedavileri Ne Kadar Çalışır?

Psoriazis sorununda excimer light tedavileri hafif-orta şiddette sedef hastaları üzerinde iyi etkilidir. Fakat ışık yoğunlaştığı için, vücudun geniş bölgelerine yayılmış sedef hastalığı olanlarda kullanılması başlığın küçük olması nedeniyle pratik değildir ve maliyeti yüksek olur.

Sedef hastalığı için excimer mikrofototerapi yönteminin etkinliğin doğrulamak için yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre tedavinin 4-10 seansta sorunları tedavi edebildiği ve elde edilen sonuçların birkaç ay ile bir yıl kadaretkili olduğu bildirilmiştir.

Excimer Mikrofototerapi Yöntemi Her Sedef Hastası için Uygun mu?

Sedef hastalığı için excimer mikrofototerapisi bazı insanlarda dramatik sonuçlar doğurabilir. Ancak bu tedavi herkes için uygun olmayabilir. İyi bir aday olduğunuzdan emin olmak için, tam bir sağlık öyküsü ve tedaviye başlamadan önce dermatolojik muayenenizi yaptırın.

Aşağıdaki sorunlar sizde varsa excimer mikrofototerapiden kaçının:

Psoriasis için Excimer Mikrofototerapide Riskler Var mı?

Excimer mikrofototerapi genellikle güvenlidir, ancak bazı vakalarda tedavi sonrası aşağıdakiler de dahil olmak üzere tedaviden sonra yan etki bildirmiştir:

Sorun Cevaplayalım