Vitiligo: Genel Bakış

Vitiligo Nedir?

Vitiligo cildin doğal rengini kaybetmesine bağlı olarak gelişen bir sorundur. Deride normal ten renginden açık lekeler belirir. Bazı insanlarda birkaç yama görülürken diğerlerinde geniş alanlar tutulabilir.

Vitiligo vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir. Saçın bir kısmı beyaza dönüşebilir. Bazı insanlar ağızlarının içindeki rengi kaybeder. Göz bebeğinde bile rengin bir kısmını kaybedebilir.

Bu renk kaybına neden olan şey hala bilinmiyor. Fakat vitiligo'nun bulaşıcı olmadığını biliyoruz. Hayatı tehdit edici bir hastalık da değil.

Ama vitiligo yaşamı etkileyebiliyor. Bazı vitiligo sorunu olanlarda kendine güven sorununa neden olabiliyor. Arkadaşlıkları etkilenebiliyor. Ciddi depresyona neden olabiliyor. Çünkü vitiligo bir kişinin görünümünü etkiler, birçok kişi bunun sadece kozmetik bir sorun olarak görüyor. Ancak vitiligo, “kozmetik bir problem” den daha fazlasıdır. Bu tıbbi bir durumdur. Vücudun kendi rengini veren hücreler olan melanositlerine - cildimize, saçlarımıza ve bedenin diğer alanlarına- zarar vermesi durumunda, insanlar vitiligo olurlar.

Bu hücreler ciltte, saçta, dudakta, ağızda (içte), burun deliklerinde, cinsel organlarda, rektumda, gözlerde ve iç kulakta bulunurlar. Vücut onlara saldırdığında, sonuç ciltte birkaç açık renkli leke olabilir. Diğerlerinde ise cilt renginin yaygın kaybı görülebilir. Saçta beyaz bir çizgi geliştirebilir. Bu, başın üst kısmı, bir kaş veya kirpik de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerindeki kılın rengini kaybetmesi demektir. Vücut iç kulakta bu hücrelere saldırırsa, kişide işitme kaybı gelişebilir.

Vücudun bu hücrelere saldırmasına neden olan şey tam olarak anlaşılamamıştır. Vitiligo, bir otoimmün hastalık olabilir. Bu hastalıklarda kişinin bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücudun bir kısmına yabancıymış gibi algılayıp yok etmek üzere saldırdığında meydana gelir.

Vitiligo Nasıl Teşhis Edilir?

Vitiligo tanısı derinin özel ışıklarla muayenesi ile kesinlik kazanır. Wood ışığı olarak isimlendirilen cihazlarla muayene sonrası etkilenen lekeli alanlar teşhis edilir. Genelde biopsi yapmaya gerek olmaz. Aile öyküsü sorgulanır ve ailede otoimmün bağışıklık sorunu olup olmadığı araştırılabilir.

Tiroid bezinizin sağlığını kontrol etmek için bir kan testine de ihtiyaç olabilir. Vitiligo olan kişilerin çoğu tiroid hastalığına sahiptir. Tiroidinizin sağlıklı olup olmadığını bir kan testi söyleyecektir.

Vitiligo Nasıl Tedavi Edilir?

Vitiligo'unuz varsa ve tedavi ettirmek istiyorsanız, tedavi seçeneklerini dermatologla konuşmalısınız. Birçok tedavi seçeneği vardır. Çoğu tedavinin amacı kayıp cilt rengini geri kazandırmaktır.

1. Kamuflaj (Tedavi değil, daha çok rengin olmadığı alanların ten rengi boyalarla kamufle edilmesi esasına dayanır.)

2. Cilde uygulanan ilaçlarla tedavi

3. Işık Tedavisi

4. PUVA Işık Tedavisi

5. Cerahi Tedavi

6. Alternatif Tedavi

Sonuç

Vitiligo sorununda bir hastanın tedaviye nasıl yanıt vereceğini tahmin etmek mümkün değildir. Bir kişide işe yarayan bir tedavi diğerinde sonuç vermeyebilir. Sonuçlar vücudun bir kısmından diğerine değişebilir. İki veya daha fazla tedaviyi birleştirmek genellikle en iyi sonuçları verir.

Tedavi Soru ve Yanıtları

S: Vitiligolu bir çocuk tedavi edilebilir mi?

C: Evet, ancak bazı tedaviler çocuklar için uygun değildir. Aşağıdakiler bir çocuk için tedavide seçenek olabilir:

S: Araştırmacılar daha etkili tedavi arıyor mu?

C: Evet. Vitiligoda yer alan genleri inceliyorlar. Araştırmacılar, vitiligoda yer alan tüm genleri tanımlayarak, cildine rengini veren hücreleri yok eden şeyleri öğreneceklerine inanıyorlar. Bu bilgi ile daha iyi tedaviler geliştirmek mümkün olmalıdır. Bu araştırmanın temel hedeflerinden biri, cildin rengini kaybetmesini kalıcı olarak durduracak bir tedavi geliştirmektir.

Sorun Cevaplayalım