Yüz Yaşlanmasının Arkasındaki Bilim, Teori ve Öneriler

Yaşam süresinin uzaması, refah seviyesindeki artışlar, çalışma yaşının ileri alınması gibi etkenler nedeniyle insanlar yaşlanma ile oluşan değişiklikleri engellemek ya da düzelttirmek istiyorlar. Bu durum estetik tıbbın çığ gibi büyümesine neden oldu. Bu durumda yaşlanmanın her bir öğesinin yaşlanma üzerine etkileri teori ve bilimsel olarak incelendi ve elde edilen bilgiler ışığında tedavi şemaları geliştirdik. Aşağıda yaşlanma ile yüz bölgemizde görülen değişiklikleri temel alarak yaş aralıkları ile oluşan değişimler ve tedavi seçenekleri önerilerimi bulacaksınız.

Yüz yaşlanması ile ortaya çıkan genel değişiklikler şunlardır:

Şimdi bu kayıpları tek tek inceleyelim.

Yağ Kaybı

Uzun yıllar boyunca insan yüzünün tekdüze olarak yaşlandığını düşündük. Şimdi ise yapılan çalışmalar ışığında, yağın farklı yağ bölümlerinden farklı oranda kaybolacağını biliyoruz. Estetik dermatologlar artık yağ kaybı oranının yüzün nasıl yaşlandığı ile doğrudan ilişkili olduğu konusunda hemfikir.

20-30 Yaş: Yağ gözlerin altından kaybolmaya başlar. Karanlık gölgeler daha yaşlı ve yorgun görünmemize sebep olur.

Düzeltme: Alt göz bölgesine Hyaluronik asit enjeksiyonudur. Bunu ışık dolgu olarak biliyoruz.

30-40 Yaş: Yanaklardaki Malar yağ yastığı inişe başlar. Nazolabial çizgiler belirir. Sonuç, yüzdeki kırışıklıklar ve sarkma görünümdür. Kas hareketine bağlı olanlar dinamik kırışıklıklar olarak adlandırılırken, sadece cildin yaşlanmasına bağlı olanlar adinamik kırışıklıklar olarak adlandırılır.

Düzeltme: Malar yağ yastığını yerinde tutmak için nazolabial hatta ve belli noktalara Hyaluronik asit veya kollajen doku uyarıcı madde enjeksiyonlarıdır.

40-50 Yaş: Yanak düzleşmeye başlar. Malar yağ yastığı iniş daha belirgin hale gelir. Nazolabial çizgiler derinleşir. Yüzde yağ atrofisi şakak bölgesi ve yanakların yüzeyindeki kontur değişiklikleriyle ortaya çıkar. Çene hattı düzensizleşir. Bazı bireylerde gözler göz kapağı torbaları oluşturmak yerine yağ atrofisi sonucu batık hale gelir.

Düzeltme için: Malar yağ yastığını ve şakak bölgesindeki boşluğu eski hacmine kavuşturacak şekilde Yağ enjeksiyonu, Kollajen doku uyarıcı akıllı dolgular, hyaluronik asitli uzun süre kalıcılığı olan dolgu ürünleri kullanılır.

50-60 Yaş: Yağ yastıkları sarkmış cilde asılı hal alır. Bu durumda nazolabial ve marionet çizgileri derinleşmiştir. Çene hattı düzensizleşir. Gıdıda sarkma belirgindir.

Düzeltme: Fransız askısı, iple askı teknikleri ve dolgularla düzeltme şeklindedir. Göz çevresindeki değişiklikler Jett plasma uygulaması ya da blefaroplasti uygulamalarıyla düzeltilir.

Kollajen Kaybı

Derinin destek dokusunu oluşturan kolajen ve elastin kaybı onlu yaşlarda başlar. Elastik dokunun azalması cildin elastikiyetini yitirmesine, kollajen dokudaki azalma, derinin incelmesi ve sarkmasına, kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Diyet ve güneşe maruz kalma gibi yaşam tarzı tercihleri, bu değişikliklerin görülme oranını etkiler. İnce derinin olduğu bölgeler (gözler ve dudaklar) kırışıklıkların en erken görüldüğü alanlardır.

20-30 Yaş: Kollajen seviyeleri düşmeye başlar ve kaz ayakları ve kaş arasında kırışıklığa neden olur.

Düzeltme: Botulinum toksin, kaş çatma çizgileri ve göz çevresi etrafına. Retinol veya Vit-C içeren göz çevresi ürünleri başlanmalı.

30-40 Yaş: Kollajen ve elastin seviyeleri düşmeye devam eder. Bu durum kaşların sarkmasına, nazolabial kıvrımların uzaması, dudaklarda incelmeye neden olur. Kaş arası ve alında kırışıklıklar görünür. Gelişmiş doldurma teknikleri ile orta yüz ve alt yüzlerde meydana gelen değişimlere bakmaya eğilimliyiz.

Düzeltme: Üst yüzün çoğuna ve kaşlara Botulnum toksin uygulanması en sık tercih ettiğimiz uygulamadır. İnce çizgilere dinamik dolgu uygulamalarını da daha doğal bir görüntü elde edebilmek için sık tercih eder olduk. Malar yağ yastığını yerinde tutmak için, dudakları ve nazolabial hatları geliştirmek için Hyaluronik asit, kollajen doku uyarıcı akıllı dolgu uygulamaları, Biodermogenesi, mezoterapiler, Lazer uygulamaları, odaklı ultrason HIFU gibi birçok teknikten ihtiyaç ölçüsünde yararlanıyoruz.

40-50 Yaş: Kollajen ve elastin seviyeleri düşmeye devam eder ve göz kapağı torbalarına neden olur ve çizgiler üst ve alt dudaklarda görünmeye başlar. Alın kırışıklıkları derinleşir. Yerçekimi ve kasların çekilmesi, derinin ek yerlerinden ve derin yapılardan neden olur.

Düzeltme: Derinini nemini sağlamak içn hyaluronik asit temelli mezolifting uygulamaları, Radyofrekans, Biodermogenesi, Laserler, IPL uygulamaları, Fokuslu ultrason ve kozmetik ürünlerle destekleme gibi birçok farklı tekniği kullanmak gereklidir.

50-60 Yaş: Deri destek dokusu azalmaya devam eder. Düzeltilmediği takdirde nazolabial ve marionette çizgileri büyük ölçüde derinleşir. Boyun kırışıklıkları. Kaşlar düşer. Burun ucu sarkar. Dudaklar ince ve uzamıştır. Perioral kırışıklıklar derinleşir. Platysmal bantlama boyunda görülür.

Düzeltme: Dudak çevresine Hyaluronik asit dolgu maddeleri. Botulinum toksin dahafazla yapmak gereli olacaktır. Boyundaki platismal bantlara da botulinum toksin yapmak gerkir. Yüz gewrme, lazer peeling, radyofrekans ve mezoterapi teknikleri en sık tercih ettiğimiz yöntemlerdir. Fransız askısı gibi yöntemlerle yüz asılabilir.

60-70 Yaş: Yüz cildi incelir. Cilt pigment hücreleri, el ve yüz (kahverengi lentigo) arkasındaki kahverengi lekelere neden olan lekeli bir desende sayı ve boyutta artmaktadır.

Düzeltme: IPL, lazerler. Cilt kanseri taraması yapılmalı, gerekli görülen sorunlar tedavi edilmelidir.

Kemik Kaybı

Yüz kemikleri yoğunluk ve kalınlığını yaşlanma ile kaybeder. Bu kayıpla yüz şeklinde bazı önemli estetik değişikliklere neden olur. Gözaltında ve burun yanağı bağlantısının bulunduğu bölgedeki kemik kenarı boyunca kemik kaybı. Kalan üst ve alt çene kemikleri dişler sağlam kaldığı sürece değişmez.

20-30 Yaş: Bu yaş grubunda görülen kemik kaybının küçük etkisi. Düzeltme gerekli değil.

30-40 Yaş: Burun tabanı büyür. Çene bölgesinde görülen bazı değişiklikler. Düzeltme: Nazolabial çizgiyi eski oranına düzeltmek için hyalüronik asit veya kollajen uyarıcı akıllı dolgular ile konturlarını geliştirin.

40-50 Yaş: Çene alanı büyümeye devam ediyor. Göz yuvaları genişlemeye başlar.

Düzeltme: Kemik desteğinin azaldığı bölgeler uygun dolgu ürünleri ile düzeltilmelidir.

50-60 Yaş: Kemik yoğunluğu azalmış büyüme hormonu ve östrojen seviyeleri gibi kombinasyon faktörleri olarak daha az alır.

Düzeltme: Kemik dokudaki azalmaya bağlı ikincil sorunlar uygun dolgu ürünleri ile düzeltilir.

Sorun Cevaplayalım