Akne Tedavisi İçin Dual Yellow Lazer

Akne Tedavisi İçin Dual Yellow Lazer

Akne sorununda 12 yaş üzeri, diğer tedaviler ile yanıt alamamış, ya da var olan aknelerin iz bırakmasını, lekelerin uzun süren iyileşme sürecini beklemek istemeyen, sivilceleri koparmış ve iz kalma riski fazla olan vakalarda uygulanır. İsotretinoin kullanılan ve iyileşme sürecine giren sivilce sorununda ilaç alınırken de kullanılabilen ve bu sayede iz kalma şansını azaltan bir uygulamadır. Genellikle sivilceye bağlı kızartılı izler 3-4 gün gibi kısa bir sürede düzelir.

Dual Yellow Lazer (Çift Sarılı Lazer) güvenli mi? Muhtemel yan etkiler nelerdir?

Dual Yellow Lazer çok güvenlidir, çünkü lazer cildin en dış tabakasına zarar vermez. Yan etkiler azdır, tedavi alanında kızarıklık ve hafif şişlik yapabilir. Bunların çoğu tedavi saatinden hemen sonra kaybolacaktır.

İşlem akışı nelerdir?

1. Randevu
2. Klinik muayene yapılır, gerekli ise tahliller alınır. Tedavi planı açıklanır.
3. Yüz temizlenir varsa makyaj çıkartılır.
4. Fotoğraf alınır.
5. Tedavi edilecek cilt yüzeyi vortex teknolojisi ile geliştirilmiş cilt bakım cihazlarıyla temizlenir, yüzey kirden, siyah noktalardan arındırılır, çok hafifçe yüzeyden soyulur. Bu sayede lazer ışığının hedef sorunları daha iyi etkilemesi için deri hazır hale getirilir.
6. Dual Yellow (Çift Sarılı) Lazer ile yaklaşık 10-15 dakika süren tedavi uygulanır. (Fotodinamik tedavi gerekli görülürse, 5-ALA içeren krem ya da maske tedavi öncesi uygulanır, 15-20 dakika bekletilir, lazer tedavisi bu süreçten sonra uygulanır.)
7. Yüze yatıştırıcı maske uygulanır.
8. Gerekli tedavi ürünleri reçetelenir.
9. Bir sonraki seans için randevu verilir.

Her bir tedavi oturumu ne kadar sürer?

Her tedavi seansı yaklaşık 45 dakikadır. Bu süreye yukarıda sayılan tüm tedavi aşamaları dahildir.

Acı veriyor mu?

Çoğu hasta, lazer tedavi işleminin hissini, iğnelenme, karıncalanma şeklinde tarif ediyor. Genellikle, Dual Yellow (Çift Sarılı) Lazer, ağrı eşikleri çok düşük olanlarda bile anestezi olmadan çok iyi tolere edilir. Bununla birlikte, isteyen hastalar için topikal anestezi kullanılabilir.

Tedaviden sonra ne bekleyebilirim?

Lazer oturumu bittikten sonra, etkilenen alan bir saat kadar pembe görünebilir ancak cildin yaralanması olmadığı için istenirse makyaj hemen uygulanabilir. Gerekli iyileşme süreci olmadığından, hastalar günlük aktivitelerine derhal devam edebilir.

Dual Yellow Lazer için kim uygun değil?

Dual Yellow Lazer (Çift Sarılı Lazer) tedavileri koyu cilt üzerinde etkili bir şekilde kullanılabilir olmasına rağmen, çok koyu cilt tonlarına sahip kişiler ve yakın geçmişte güneşlenmiş ya da solaryuma girmiş olanlarda tedavi öncesinde hekim tarafından uygunluğuna yönelik olarak değerlendirilmelidir.

Hamileler, deride kullanılan lazer ışığına duyarlılığı olanlar, Sistemik lupus eritematozus, Diskoid lupus eritematozus, aktif deri iltihabı (herpes, selülit,..), pemfigus, kollajen doku hastalığı, antikoagulan kullananlar, kanama-pıhtılaşma sorunu olanlarda uygulanmaz.

Cildimi lazer tedavileri için nasıl hazırlarım?

Tedaviden önce en az 2 hafta güneşe maruz kalmaktan kaçının. Kullandığınız ürünlerde deriyi tahriş edebilen ürünler varsa tedaviden üç gün önceden kullanımına ara verilmelidir.

Sonuçları ne kadar hızlı göreceğim ve kaç tedaviye ihtiyacım olacak?

İyileşme yavaş yavaş ve her tedaviden sonra daha görünür hale gelir. Daha net ve sıkılaşan bir ten, pürüzsüz ve sağlıklı görünümlü bir cilt bekleyebilirsiniz.

En iyi sonuç için, 2 hafta arayla 6 uygulama önerilir. Bundan sonra, bakım tedavileri her 2 ayda bir yapılabilir.

Akne için başka hangi tedavileri öneriyorsunuz?

Tedavi ile birlikte kullanmanız gereken ilaç ve bakım ürünleri size reçete edilecek ve nasıl kullanmanız gerektiği yazılı olarak açıklanacaktır. Her tedavi seansı öncesi kontrol muayenesi yapılarak elde edilen düzelmeler ve varsa sorunlara göre tedavi hekiminiz tarafından yeniden düzenlenecektir.

Varsa eski sivilce izleri için fraksiyonel altın iğne tedavisi, ya da fraksiyonel lazer tedavisi ile çözümler sunmaya çalışıyoruz. Deri altı dokuda çökmeye yol açan yağ doku kaybı ve yapışıklıklar olması halinde dolgu ile düzeltme ve yapışıklıkları açıcı müdahaleler öneriyorum.

Tedaviden sonra cildime nasıl bakabilirim?

Sağlıklı temiz cildi korumak için iyi bir cilt bakımı rejimi olması gereklidir. Temizleyici ve diğer bakım ürünleri hekiminiz tarafından size önerilecektir.

Makyaj amaçlı olarak mineral makyaj ürünlerini öneriyorum. Var olan sorunları kapamak için yeterli, yağsız, gözenekleri tıkamayan bu tür bakım ürünleri uygundur.

Sağlıklı bir sindirim sistemi sağlığın anahtarıdır. Çoğu sivilceye yatkın birey, şeker, süt ve buğdayın günlük diyetlerinde asgariye indirilmesinden yarar görür.

Dual Yellow Lazer (Çift Sarılı Lazer)

Sorun Cevaplayalım