Rosacea Tedavisi İçin Dual Yellow Lazer

Rosacea Tedavisi İçin Dual Yellow Lazer

Razasea yüzde yerleşen kronik seyirli kızartılar, sıcak basmaları ve sivilce benzeri sorunlarla seyreden bir deri hastalığıdır. Saraçoğlu Dermatoloji kliniği rozasea tedavisinde Dual Yellow Lazer (Çift Sarılı Lazer) tedavisi ile etkin, tedavi seçeneği sunuyor.

Rozasea tedavisinde lazerin yeri nerededir?

Rozasea kızartılar ve kalıcı damar genişlemeleri ile seyreden kronik seyirli bir sorundur. Var olan tedavilerden lazer tedavileri dışında hiç biri yüzde oluşan damar genişlemelerini yok edemez.

Dual Yellow Lazer (Çift Sarılı Lazer) kandaki oksihemoglobini direkt olarak etkileyen iki ayrı dalga boyunda laser ışığı üretir. Bu sayede gerek yüzeysel gerekse daha derinde oluşan damarların hızla tedavi edilmesini sağlar.

Yüzde genişlemiş olan damarların yok edilmesi ile rozasea yakınmaları azalır, görsel olarak da hasta rahatlar. Ani kızarmalar giderilir.

Lazer tedavisi ağrılı mı?

Hayır değildir. Normalde uyuşturmaya gerek kalmadan uygulanabilir. Fakat hasta talep ederse kremle anestezi uygulamak mümkündür. Fakat rozasea sorunu olanlar kremlere karşı da aşırı hassas olabiliyor. Bu nedenle soğuk jelle tedavi genelde yeterli oluyor.

Dual Yellow Lazer (Çift Sarılı Lazer) tedavisi sonrası normal hayata dönülebilir mi?

Kesinlikle hemen dönülür. Diğer damarsal lazerlerde olduğu gibi morluk, kabuklanma, yüzde şişlikler Çift Sarılı Lazer’de görülmez. Daha çok yarım saat içerisinde düzelen hafif kızarıklık olur. Bu süreçte yatıştırıcı maske uygulaması yeterli oluyor.

Tedavi süresi ne kadardır?

Tedavi yarım saat içerisinde tamamlanır. Maske uygulaması 20 dakikadır. Yani yaklaşık bir saat içerisinde klinikteki işlemler tamamlanır.

Kaç seans tedavi gerekli?

Lazer tedavisi sorunun şiddetine göre iki haftalık aralarla 2-4 seans tekrarlanır. Daha sonra iki aylık aralarla kontrol edilir ve gerekirse ek seans yapılır.

Lazer tedavisi Rozasea’ı tamamen yok etmiyor mu?

Lazer tedavisi rosaceanın yol açtığı derideki damarsal genişlemeleri tedavi eder. Rozasea sorunu kroniktir. Bu nedenle lazer tedavisi yanında sorunların yeniden alevlenmesini önleyecek ilaçları kullanmak ve bazı korunma yöntemlerine (güneşten korunma, sıcak-soğuk geçişlerinden sakınma, sıcak sudan, acılı baharatlardan korunma gibi) uymak gerekliliği vardır. Bu nedenle aralıklı kontrol edip gerekirse küçük müdahalelerle sorunu büyümeden düzeltmeyi uygun buluyorum.

Dual Yellow Lazer (Çift Sarılı Lazer)

Sorun Cevaplayalım