Artık Kimse Yüz Germe Ameliyatı Olmak İstemiyor. Neden?

Kozmetik cerrahi yerine iğnesiz ve bıçaksız alternatifler.

Günümüzde anti-ageing uygulamalarda dolgu, Botulinum toksin (Botox®, Dysport®), uygulamaları ile zaten yüz germe operasyonları azalmıştı. Fakat kötü dolgu uygulamaları nedeniyle görünümü çok değişen ve kendisi olmaktan çıkan bir yüz elde etmek insanları yeni arayışlara yöneltti. Günümüzde bu arayışların etkisiyle geliştirilen ve teknolojik olarak fark yaratan uygulamalar devreye girdi. Bu tür teknolojik uygulamaların ana avantajı sizin tam olarak siz gibi görünmeniz, sadece daha tazelenmiş, pürüzsüz, kırışıksız ve daha havalı olmanızı sağlamasıdır.

İğne ve bıçaksız, bu tedaviler cilde hiçbir şey eklemez; Daha çok doğal olarak çalışırlar (kendi kollajen üretimimizin artışını teşvik eder veya gevşeyen yüz kaslarının üzerinde çalışır). Ayrıca, hepsi bir öğle yemeği saatinde (ve en düşük zamansal aksama süresiyle) yapılabilir.

Artık hiç kimse facelift yaptırmak istemiyor. Çünkü çoğu vakada buna gerek yok. Aşağıda bahsedeceğim yeni tedavilerden oluşan bir kombinasyonla ışıltılı bir deri, gergin, düzgün bir çene hattı, kırışıksız bir cilt elde etmek mümkün.

1. Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason (HIFU)

HIFU Tam Olarak Nedir?

Ultrason yani ses dalgaları enerjisi, derinin altındaki SMAS'a (yüz germe yaparken cerrahların sıkılaştırdığı kas) hedeflenir. Ultrason enerjisiyle ısıtılan SMAS ısıya yanıt olarak büzüşür ve zamanla bu etki odaklarında yeni kolajenin yapılanmasını uyarır. Böylece cildin altında gevşemiş kas ve yağ katmanlarının sıkılaşmasıyla dışarıdan daha düzgün ve parlak görünmesini sağlamak için cildi güçlendirir ve sıkılaştırır. Ayrıca cildin boyunda ve çenenin altında kaldırılması için de etkilidir. Çene çizgisinin ve güzel belirgin bir elmacık kemiği efekti yüzde fark edilir bir düzelme ve gençleşme sağlar.

Tam yüz ve boyun tedavisi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. İşlem öncesi bir ön hazırlık gerekmiyor. Sadece cildin temizlenmesi, işaretlenmesi ve uygulama. İşlem sonrası bir bakım da gerekli değil.

Rahatsız Edici Bir Tedavi mi?

Olabilir. Cildin yüzeyinin altında bulunan minik ultrason atışlarını bir miktar hissediyorsunuz. Ancak benim kullandığım HIFU sisteminde atış aralıkları ve enerji ayarlarıyla oynayarak çok rahatsız edici olmadan tedavi tamamlanabiliyor. Aslında duyulan ağrı deri altında SMAS dokusunda yeni kollajenin tetiklendiğinin bir göstergesidir ve buna değer. Bazı aşırı duyarlı olan kişilerde Ibuprofen ya da diğer anti enflamatuar ilaçların tedaviye gelmeden bir saat önce alınması halinde işlemin daha konforlu geçtiğini söyleyebilirim.

Kaç Tedavi Gerekli?

Üç ay arayla iki seans genelde yeterli.

Sonuçlar

Daha düzgün bir çene çizgisi, kaşları ve elmacık kemiklerini kaldırma isteten ve elde edilen sonuçlardır. Ancak sonuçlar bir ay ile üç ay arasında oturmaktadır.

2. Fraksiyonel Radyofrekanslı Mikroiğneleme (FRM-Altın İğne Tedavisi)

Altın İğne Tedavisi Tam Olarak Nedir?

Deriye uygulanan mikroiğne şeklinde elektrotlarla radyofrekans olarak isimlendirilen yüksek frekanslı elektrik enerjisi sayesinde deri altı destek dokusunda küçük kısa sürede onarılabilen hasarlar oluşturulur. İyileşme mekanizması uyarılan deri yeni bir kollajen ve elastin üreterek uyarıya yanıt verir. Bu sayede deri yüzeyindeki pürüzlerde düzelme, daha gergin bir deri, varsa derideki izlerde yüzeyselleşme, gözeneklerde sıkılaşma ve parlak bir deri elde edilir. HIFU deri altı dokuları (kas ve yağ dokuları) üzerinde etkili iken FRM deri düzeyindeki sorunlar üzerinde çözümler sağlar.

Acı Veriyor mu?

İlk uygulandığında anestezik krem kullanabilirsiniz. Hafif ağrı var ama katlanılabilir.

Kaç Seans Tedavi Gerekir?

Üç ila dört seans (her 4-6 haftada bir).

Sonuçlar

Hemen ardından, birkaç saat süren hafif kızarıklık veya küçük kırmızı kareler olacaktır. Çoğu insan, cildin birkaç gün sonra daha parlak ve pürüzsüz olduğunu söylüyor. Sıkılaşma etkisi ve nihai sonuçlar, derinin ekstra kollajen üretimi tamamlandığında, yani son seanstan dört-altı ay sonra ortaya çıkar.

Bu iki farklı uygulama birbirinden ayrı veya daha iyi sonuçlar elde etmek için gerekirse birlikte kombine edilerek uygulanabilir.

Beraberinde Dolgu ya da Botulinum Toksin Uygulanabilir mi?

HIFU uygulananlarda, dolgu dudak bölgesine uygulanabilir. Fakat diğer alanlara üç ay süreyle uygulanmaz. Yeni dolgu uygulanmış bir yüze ise dokuz ay süreyle HIFU uygulanmaz. Botulinum toksin uygulaması HIFU tedavisinden önce ya da sonra uygulanabilir.

FRM uygulamasında deri altı dolgu ya da botulinum toksin uygulamasının FRM ile aynı anda olmamak kaydıyla yapılmasında sakınca bulunmuyor.

Sorun Cevaplayalım