Damar Benleri 30'dan Sonra Daha Sık Görülür

Deride kırmızı lekelerin ortaya çıkmasının farklı sebepleri olabilir, ancak yaşla birlikte karşılaşılan en yaygın sorunlardan biri kiraz anjiyomları olarak da isimlendirilen damar benleridir. Bu küçük cilt papülleri sıklıkla vücudun gövdesinde ortaya çıkar ve parlak kırmızı, yuvarlak görünümlerinden dolayı kiraz benleri olarak adlandırılır.

Kiraz benleri, hemanjiyom adıyla da bilinmektedir. Bu kırmızı damar genişlemelerinin diğer isimleri senil anjiyomlar ve Campbell'de Morgan lekeleridir.Çok yaygın görülen bir sorundur.

Bazen bir kiraz beni deriden kabarık olabilir, ancak çoğunlukla düz yüzeylidir..Nadiren boyutu 7 mm civarına ulaşır. Bilinen hiçbir kesin neden görünmemesine rağmen, iklim, hamilelik ve kimyasal maruziyet gibi faktörlerle ilişkilendirilmişlerdir. Kiraz anjiomları hakkında bilinen şey, yaşla daha yaygın hale gelmeleridir.

Ailevi bir eğilim var gibi gözüküyor, ancak bu küçük benign lezyonların nedeni konusunda fikir birliği yok. Ne olduğundan emin değilseniz veya renginde veya boyutunda mı değiştiğinden emin değilseniz her zaman bir lezyonu kontrol ettirin. Her ne kadar kiraz benleri tipik olarak 30 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlasalar da, bazen daha küçük yaştaki insanlarda hatta bazen benbeklerde de görülebiliyor.

Kiraz benleri iyi huylu damar genişlemeleridir. Genelde tedaviye gereksinim yoktur. Ancak bazı durumlarda boyutu fazla büyür, kanamaya meyil eder veya kozmetik olarak istenmezse tedavi edilebilir. Tedavide en çok tercih edien yöntem lazer yöntemleridir. Kliniğimizde Full face laser ve Nd-YAG laserler ile bu tür sorunları kalıcı olarak kolaylıkla yok ediyoruz. Tedavi kolay ve kısa bir uygulamadır. Günlük hayatı etkilemez.

Sorun Cevaplayalım