Deri Okulu: Retinol Nedir ve Sizin İçin Hangisi Uygun?

Yaşlanma karşıtı (Anti-ageing) temel ürününün artıları ve eksileri

Retinol Nedir?

Retinol, A vitamininin bir türevidir ve yaşlanma karşıtı bir bileşen olarak en yaygın kullanılan aktif maddedir. Kırışıklıklar, lekeler ve akne gibi kusurların görünümünü azalttığı gösterilmiştir. Bu alanda yapılmış çalışmalar vardır ve en etkili yaşlanma karşıtı ürün olduğu kanıtlanmıştır.

Retinol Nasıl Etki Eder?

Retinol, cilt hücrelerinin döngüsünü arttırmadan ve kollajen üretimini uyarmadan önce retinoik asite ayrılır. Aktif madde retinoik asittir. Retinoik asitli krem formunda bazı ilaçlar -yoğun olarak sivilce tedavisinde kullanılırlar- hazır, dönüşüm gerektirmeyen bir ürün olduğu için çok güçlüdür. Retinoik asit hücresel döngüleri arttırır ve deri altında kollajen ve elastin üretimini uyarır. Bu tür faydaları düzenli uzun süreli kullanılması halinde görülebilir.

Retinol ile Görülen Olumsuzluklar Nelerdir?

Çoğu cilt tipi, retinollü ürünlerin kullanımının ilk birkaç haftasında kızarıklık ve kuruluk dahil olmak üzere tahrişe bağlı sorunlar görülür. Sonrasında deri bu ürüne alıştığında deride başlangıçtaki olumsuzluklar görülmez.

Cildi çok hassas olanların retinollü ürünleri kullanmadan önce mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışması uygun olur. Retinollü ürün uygun kullanılmadığı takdirde uzun süreli tahrişlerin yarattığı sorunlar nedeniyle tedaviden vazgeçilebilir. Aksine uygun kullanımla hemen her deri türü retinollü ürünleri kullanabilir ve yararını da uzun vadede görür.

Günümüzde yavaş salınımlı sünger teknolojisiyle üretilen ve başlangıçta yaşanan olumsuzlukları azaltan retinollü ürünler geliştirildi. Bu sayede yaşanan olumsuzluklar daha aza indirgendi.

Hamilelik düşünenlerin retinollü anti-ageing ürünü kullanması sakıncalıdır. Hamlelikte kullanılması halinde retinolü ürünlerin fetüsün gelişimini etkileyip anomalilere neden olabildiğini biliyoruz.

Ne Sıklıkla Kullanmalısınız?

Sadece haftada bir kez, akşam bakımında düşük konsantrasyonlu (örneğin %0,3’lük) retinol kullanmaya başlayın ve sonra cildinizi dinlemeye başlayın. Geceleri retinol odaklı cilt bakım ürünleri kullanın (genellikle sıvı serumlardan sonra ve nemlendiriciden önce) ve cildinizin aktif bileşenlerle aşırı yüklenmesini önlemek için cilt bakımınızın kalanını basit tutun.

Yan etki (kuruluk, kızarıklık, soyulma, kaşıntı, yanma) görmemeniz halinde kullanım sıklığını haftada ikiye çıkartın. İki hafta sonra yeniden değerlendirin. Yan etkiler yoksa -ki genelde deri bir ayda ürüne alışır- kullanım sıklığını haftada üç akşama çıkartın. Daha sık kullanmanıza gerek yoktur.

Ürünün bitiminde yeni alacağınız retinollü ürünü daha yüksek konsantrasyonlu (%0,5) olarak alıp yenden haftada 1, 2, 3 şeklinde yavaş artırımla daha etkili hale getirebilirsiniz.

Gündüz cilt bakımı rutininizde daima son adım olarak güneş koruyucu kullanın.

Sorun Cevaplayalım