Dövme Boyaları Lenf Bezlerine Ulaşabilir

Eğer dövme yaptırıyorsanız, sanatçının kullandığı mürekkepte neler olduğunu öğrenmenizde yarar var. Dövmelerdeki mikroskobik partiküller vücutta dolaşıp lenf düğümlerine ulaşabilir. Pigmentlerle birlikte dövme mürekkepleri nikel, krom, manganez ve kobalt gibi toksik maddeler içerir.

Dövme yaptıranlar bir salonu seçerken genellikle daha önce kullanılmayan steril iğneleri kullanan, hijyeni iyi olan salanları seçmede çok dikkatli olurlar. Fakat, kimse renklerin kimyasal bileşimini kontrol etmez. Yapılan çalışmalar, dövmelerden nanopartiküller adı verilen mikroskopik parçacıkların vücuda girip lenf düğümlerine ulaşabileceğini gösteriyor.

Lenf düğümleri, hastalık ve enfeksiyonlara karşı savaşmak için tasarlanmış kan hücreleri üreten küçük, fasulye şeklindeki organlardır. Dövmelerdeki pigmentlerin lenf bezlerinde birikip daha sonra dalak yoluyla organlardan uzaklaştırıldığını biliyorduk. Ancak nanopartikül şeklindeki boya ve katkı maddelerinin lenf düğümlerinde ne tür sorunlara neden olabileceğini bilmiyoruz. Bu gelecek açısından önemli bir sorun oluşturuyor.

Dövme yaptırırken mutlaka kullanılan boyanın içeriğini gösteren bir etiketi her ihtimale karşı edinmenizi şiddetle öneriyorum.

Sorun Cevaplayalım