Dövme Yaptırırken Yaşanabilecek Sorunlar

Dövme yaptırmak istiyor musunuz? Dövme yaptırmak çok popüler oldu. Çok yapılmaya başlanan her şeyde olduğu gibi dövmelerde de bir takım sorunlar görülebiliyor. Bu nedenle bu yazıyı okumadan dövme yaptırmaya karar vermeyin derim.

Bir dermatolog gözü ile dövme yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler;
Öncelikle şu iki durumu netliğe kavuşturalım;

Bu bağlamda yukarıdaki iki maddenin açılımı olarak yaşanabilir sorunlar enfeksiyon (iltihabi durumlar), alerjik reaksiyonlar, anormal yara izleri gibi durumlarla karşılaşabiliriz.

Dövme İşlemine Bağlı İltihabi Durumlar

Dövme yapılan alanda bakteriyel ya da viral iltihabi durumlar yaşanabilir. Bazı hastalarda hepatit, sifiliz enfeksiyonu gibi sistemik sorunlar da yaşanabilir. Bu tür sorunlar bazen hayatı tehdit edebilir. Enfeksiyonlar mikrop bulaşmış boyalardan, başkasına kullanılmış iğnelerin kullanılmasından ya da dövme yapılacak alanın yeterince iyi temizlenip dezenfekte edilmemesinden kaynaklanır. Bazen dövme sonrası deride kalan açıklıklardan mikrop alınarak da bölgesel enfeksiyonlar görülebilir.

Bu nedenle dövme işlemi ciddi antisepsi gerektirir. Yani iğnelerin tek kullanımlık ve steril olması, derinin işlem öncesi iyi dezenfekte edilmesi, kullanılan boyaların sıkı kontrol edilmesi ve işlem sonrası deri bakımının iyi yapılması uygun olur.

Dövme Boyalarına Karşı Allerjik Reaksiyonlar

Kullanılan boyar maddeye vücudun alerjenin ya da toksinmiş gibi aşırı duyarlılık yanıtı vermesi durumudur. Bu tür reaksiyonlar bazen hemen işlem sonrası başlayabileceği gibi bazı durumlarda yıllar sonra gelişebilir.
Aşırı duyarlılık reaksiyonları;

Kırmızı tonlardaki boyalar daha sık alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor.

Bu tür reaksiyonları önlemeye yönelik özel bir yöntem yok maalesef. Dermatoloji pratiğinde olan bir alerji testi olan yama testi ile bazı alerjenlere karşı aşırı duyarlılık durumu varsa o boyar maddelerden korunmak bir yöntem olabilir. Fakat bir rengi oluşturabilmek için çok farklı maddeler eklenmiş olabilir. Bu durumda alerji testleri çözüm olmayacaktır.

Yukarıda anlattığım olumsuzluklara rağmen şu anda birçok insan dövme yaptırmak için arayışta olacaktır. Fakat en azından yaptıracağı merkezin seçiminde asgari hijyen kuralarının sağlandığı, kaliteli boya kullanan bir dövmeci olması önemli olabilir.

Benim amacım sizleri bir dermatolog olarak sadece uyarmaktır, yoksa birçok insan çok da güzel dövmeleri ile yıllardır sorun yaşaadan hayatlarına devam ediyor.

Sorun Cevaplayalım