Hiperpigmentasyonda Mesoterapi

Mesoterapi derinin orta katmanına medikal ilaçlar, homeopatik ürüler, vitaminlerin küçük dolarda iğnelerle verilmesi yöntemiyle yapılan bir tedavi seçeneğidir. Bu yöntemin hiperpigmentasyon ve özellikle melasma sorununda kullanılması yaygın olarak uygulanıyor ve gittikçe yaygınlaşıyor.

Bu makalede hiperpigmentasyon amacıyla uygulanan mesoterapi ürünleri ve yöntemleri ile elde edilen sonuçlar ve yazarın kişisel görüşleri derlenmeye çalışılmıştır.

Mesoterapi derinin meso yani orta dermis katmanına uygulanan tedavi yöntemidir. Bu amaçla farklı tekniklerle de olsa aynı amaçla derinin üst bariyeri aşılarak ürünlerin çok küçük miktarlarda verilmesi ile etkili ve minimal yan etkili bir tedavi seçeneği sağlar. Geliştirenin tanımıyla “ minimal dozla, sorunun olduğu bölgenin” tedavisi şeklinde özetlenebilir.

Uygulama tekniği derinliklerine göre;

Pigmentasyon sorununun derinliğine göre ki genellikle 1 mm derinliğe kadar olan alanda yerleşir- seçilecek teknik belirlenir.

Pigmentasyon sorununda kullanılan başlıca mesoterapi ürünleri;

Traneksamik Asit

Traneksamik asit (TXA) pigmenter durumlar için güvenli ve ümit verici bir ilaçtır. Plazminojen aktivatörünü inhibe ederek plazminojenin plazmine dönüşümünü engelleyen sentetik lizin amino asit türevidir. Bu engelleme, serbest araşidonik asit üretiminin azalmasına ve dolayısıyla prostaglandin (PG) seviyelerinde de bir azalmaya neden olur. Bu nedenle, PG üretimini azaltarak, TXA melanosit tirozinaz aktivitesini azaltır ve melazma, ultraviyole bağlı hiperpigmentasyon ve post-inflamatuar hiperpigmentasyon tedavisinde önemli bir rol oynar. (1)

Oral yolla 500 mg gün kullanılmasıyla Melasmada önemli düzelmeler elde edilmiştir. Düşük doz kullanılmasına rağmen yan etkilerinden dolayı kullanılmasından çekinilmesi veya yaşanan menstürel düzensizlikler veya diğer nedenlerle kullanımı kısıtlı olmaktadır. Mezoterapi olarak kullanılmasıyla %30’ları geçen düzelmeler elde edilmektedir. (2)

Referanslar

1. George A. Tranexamic acid: An emerging depigmenting agent. Pigment Int 2016;3:66-71
2. Treatment of Melasma with oral administration of Tranexamic acid. Wu S, Shi H, Wu H, Yan S, Guo J, Sun Y, Pan L, Sufan Wu, Hangyan Shi, Hua Wu, Sheng Yan, Jincai Guo, Yi Sun, Lei Pan Aesthetic Plastic Surgery, May 2012

Sorun Cevaplayalım