Lazerle Dövme Silmede Farklı Yaklaşımlar

Lazer yardımıyla dövme silme işlemi dövme boyasının deriden uzaklaştırılmasında en sık tercih edilen tedavi yöntemidir. Fakat, lazer yardımlı dövme silme uygulamasının belli sınırlamaları vardır. Genellikle çoklu seanslara ihtiyaç duyulur ve seanslar arasında uzun bekleme süresi verilmesi gereklidir. Birçok vakada en az 6-8 hatta 10-12 seans uygulama gereken vakaların az olmadığını belirtmek isterim.

Zamanla bu süreci kısaltmak için bazı araştırmalar ve denemeler sonunda aynı seansta 20-30 dakikalık aralarla tekrarlanan lazer uygulamalarının gerekli olan seans sayısını anlamlı olarak azalttığı gösterildi. Seanslar arası bekleme lazer uygulaması sırasında açığa çıkan beyazlamanın gerilemesi için gerekli olan süredir. Bu uygulama etkili olsa da pratik olamadı. Çünkü aynı seansta toplamda dört kez işlem yapılabilmesi için her vakaya en az 80 dakikalık bir zaman ayırılması gerekiyordu.

Bu duruma çözüm çalışmaları sırasında işlemden hemen sonra oluşan beyazlamayı hızla geriletebilen “PerFloroDecalin” (PFD) isimli madde ile lazer işleminin kısa sürede yapılabileceği saptandı.

Bu ürünün ülkemizde bir dermatolog olarak ilk kullanımını yapma şansını elde ettim. PFD solüsyon yardımıyla dövme silmede birkaç damla solüsyon uygulandığında lazer ile oluşan dövme alanındaki beyazlamanın saniyeler içerisinde gerilediğini, oluşan aşırı ödem veya deri üst katmanında görülebilen ayrışmaların gerilediğini söylemek isterim. PFD sayesinde Q-SW lazer ile dövme silmede 3-4 pass şeklinde yaptığım uygulama süresi dövmenin boyutuna göre değişmekle birlikte 3-20 dakikaya geriledi. Toplam yapılması gereken seans sayısı da hemen yarı yarıya azaldı. Bunun yanında özellikle kaş kontur veya dövmeleri silmek için uygulanan Q-SW lazer uygulamalarında kaşlarda geçicide olsa bir beyazlama oluşurdu. PFD sayesinde bu tür sorunlar da ortadan kalktı.

PFD solüsyon lazer asiste dövme silme uygulamalarımda hastalarım lehine önemli avantajlar sağlayan bir ek ürün olarak tedavilerimde yerini aldı.

Sorun Cevaplayalım