Neden Bazı Gençlerde Sivilce Oluşurken, Bazılarında Olmaz?

Akne, özellikle 20'li yaşlarındaki gençler ve genç yetişkinler için çok yaygın bir sorundur. Ancak herkesi eşit şekilde etkilemez. Bazı gençlerin derileri çok nettir ve sadece ara sıra lekeler bulunurken, diğerleri bir dermatolog tarafından tedavi edilmesi gereken şiddetli ve yaygın sivilcelerle mücadele etmektedir. Neden bazılarımız diğerlerinden daha fazla sivilce sorunu oluyor?

Gençlerde Akne Ne Kadar Yaygındır?

Akne çok yaygındır. Hemen hemen herkes hayatının bir noktasında en az birkaç noktaya sahiptir, ancak bu en çok gençlik yıllarında görülür.

Gençlerde Akneye Ne Sebep Olur?

Gençlerde sivilcenin bu kadar yaygın olmasının nedeni cildimizin vücudumuzda dolaşan hormonlardan etkilenmesidir. Ergenlik döneminde meydana gelen değişikliklerin çoğu, cildimizdeki değişiklikler de dahil olmak üzere bu hormonlarla bağlantılıdır.

Sivilce söz konusu olduğunda asıl suçlu testosterondur. Testosteron genellikle bir erkeklik hormonu olarak düşünülür, ancak hepimiz onu belirli bir ölçüde üretiriz. Vücudumuzdaki testosteron miktarı ergenlik döneminde özellikle erkek çocuklar için artar. Bu nedenle akne genç erkeklerde genç kızlardan daha yaygındır. Hormonlarımızla olan bağlantı ayrıca kadınların neden genellikle adet döngüleriyle veya hamilelik sırasında yetişkin sivilcelerini yaşadıklarını da açıklıyor.

Ergenlik döneminde yaşadığımız testosteron düzeyi artışı, cildimizdeki yağ bezlerinin büyümesini sağladığı için sivilceyi tetikleyebilir. Sebum olarak bilinen yağlı maddeden daha fazlasını üretiyoruz. Sebum, cildimizi korumak için genellikle yağ bezlerinden dışarı ve gözeneklerimizden yüzeye çıkar. Bununla birlikte, ergenlik döneminde çok fazla sebum ürettiğimizde, gözenekler tıkanabilir. Yağ, lekelerle ilişkili kızarıklık ve şişmeye neden olan bakterileri çekebileceği yerde hapsolur.

Ergenlik döneminde herkes hormonsal değişiklikler yaşadığından, çoğumuz ergenlik çağımızda bazı lekeler fark ederiz. Bununla birlikte, sahip olduğunuz lekelerin sayısı, ne kadar ciddi şekilde etkilendiğiniz ve sivilcenizin ne kadar sürdüğü değişebilir. Bazı gençlerin sivilceleri çok kötüdür, bazıları ise temiz bir cilde sahiptir. Bunun nedeni şunlar olabilir:

Sivilceyi Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

Sivilce riskini artıran faktörlerden bazıları kontrolümüz dışında. Örneğin genleriniz hakkında hiçbir şey yapamazsınız. Bununla birlikte, lekelenme olasılığını azaltmak veya sivilcemizi daha az şiddetli hale getirmek için kontrol edebileceğimiz bazı risk faktörleri vardır.

Bununla birlikte, akne temel olarak vücudumuzda meydana gelen ve kontrolümüz dışında gerçekleşen süreçlerden kaynaklanır, bu nedenle lekeleri tamamen durdurmak genellikle mümkün değildir.

Reçetesiz ürünler sivilceler ortaya çıktığında yardımcı olabilir, ancak bunlar işe yaramazsa veya sivilceniz şiddetliyse, bir dermatoloğa görünmelisiniz.

Gençlerde sivilcelerden kurtulmak için kliniğimizde bir dizi farklı tedavi sunuyoruz . Akne tedavisi sivilcenin şiddetini azaltabilir ve cildinizin daha hızlı temizlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca sivilce izleri hakkında kişiselleştirilmiş cilt bakımı ipuçları ve tavsiyeler de sağlayabiliriz.

Sorun Cevaplayalım