PRP'nın (Trombositten Zengin Plasma) Estetik Dermatolojide Kullanımı

PRP tedavisi Estetik Dermatoloji ve Kozmetoloji de son dört beş yıldır kullanılmaktadır. Birçok farklı deri sorununda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

PRP nin kozmetik amaçlı olarak çok yeni sayılabilecek bir süreçte kullanılırken aslında çok uzun yıllardır farklı tedaviler amacıyla kullanımı vardır. İlk olarak açık kalp ameliyatlarında çabuk iyileşme ve dikişlerin daha iyi kapanması amaçlı kullanılırken beyin cerrahi ameliyatları, ortopedik ameliyatlar çene cerrahisi, fizik tedavi gibi farklı branşlarda da kullanılmaktadır.

PRP antiageing amaçlı uygulanan kimyasal peeling, mezoterapi, lazer, deri dolguları gibi uygulamalardan bir aşama üstte olan bir tedavi tekniğidir. Kişinin kendi kanından elde edilmesi, yabancı bir madde içermemesi ve bu sayede herhangi bir alerjik yanıtın görülme şansının hemen hiç  olmaması en önemli üstünlükleridir.

İnsan büyüme faktörleri yara iyileşmesi, doku yenilenmesi gibi birçok klinik kullanımı olan bir tedavi ürünüdür. Kanımızda bulunan ve pıhtılaşma mekanizmasının ana aktörü olan Platelet ( Trombosit) hücreleri sadece kanamayı durdurmakla görevli değildir. Bu hücrelerin içinde bulunan keseciklerde yara iyileşmesi için gerekli büyüme faktörleri yoğun olarak bulunurlar ( Figür 1) ve bir yaralanma halinde hücrelerden salgılanarak doku iyileşme mekanizmasını tetiklerler. İşte bu özellikleri sayesinde kandaki plateletler özel bir laboratuar işlemi ile yoğunlaştırılarak kozmetik amaçlı istenilen bölgeye uygulanarak büyüme faktöründen zengin bir karışım ile iyileşme tetiklenir.

Estetik Dermatolojideki Kullanım Alanları

PRP hamilelik, emzirme dönemindeki anneler, anormal yara iyileşmesine yatkın ciltlerde, kanserli vakalarda ve kan hastalığı olan veya kan inceltici ilaç kullananlarda uygulanamaz. Bunun dışında her sağlıklı birey için kullanılabilir bir tedavi yöntemidir.

Sorun Cevaplayalım