Yüz Felcinde Botulinum Toksin Uygulamaları

Yüz felci sonrası bazı yüz kaslarında aşırı çalışma olur. Bu durum yüzün bazı bölümlerinde istenmeyen hareketlere neden olur. Bu tabloya medikal olarak sinkinezi adı verilir. Örneğin çiğneme sırasında gözün kapanması veya gülerken ağız ve çevresinde asimetri oluşması gibi.

Yüz felci, Bell’in yüz felci ve sinkinezi sorunu olanlarda yüzde asimetrik görünüm ve bazı istemsiz hareketler oluşur. Bu durumda botulinum toksin (Botox®, Dysport®) uygulamaları en etkili tedavi seçeneklerinden birini oluşturur.

Botulinum toksin Clostridyum botulinum isimli bir bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Bu protein uygulandığında yüzdeki asimetriye neden olan kaslarda gevşeme sağlar. Bu sayede yüzdeki asimetriler giderilir. Botulinum toksini estetik uygulamalar dışında yüz bölgesinin felce veya sinkineziye bağlı asimetrilerini düzeltmede de kullanıyorum.

Bu tür asimetri düzeltme işlemlerinde uygulama normal kas hareketleri olan yüz bölgesindeki hedef kaslara uygulanır. Bu sayede asimetriye neden olan kasların gevşetilmesi ile eşitlenme sağlanır.

Uygulamadan hemen sonra pek bir değişim olmaz. Fakat 48-72 saat sonra botulinum toksinin etkileri başlar. Etkinlik 7-12 gün içinde oturur. Botulinum toksinin etki süresi genellikle 4-5 aydır. Bu durumda gerekirse tedavi tekrarlanır.

Botulinum toksin güvenilir bir ilaç mıdır?

Bazı durumlarda kullanılmaması tercih edilen bir ilaçtır;

Sorun Cevaplayalım