Akne Tedavisi

Akne Tedavisi

Akne veya sivilce izlerinden yakınıyorsanız size yardımcı olabiliriz.
Akne hafif sıkıntılara yol açabileceği gibi bazı durumlarda kişinin psikolojisini ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyebilen bir sorundur. Bu nedenle sivilce sorununu gidermek ve akne izlerini azaltmak veya yok etmek birçok kişide yüz güldürücü sonuçlar elde etmek için gereklidir.

Akne ve sivilce izleri tedavisinde aşağıdaki tedavi seçeneklerini sunuyoruz;

Akne Nedir?

Sivilce olarak da bildiğimiz akne sorunu gözeneklerin tıkanması ile oluşan bir sorundur. Siyah nokta, beyaz nokta veya iltihaplı sivilceler, kistler şeklinde görülebilir. En sık yüzde görülür. Fakat boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve bazen kolun üst kısmında görülebilir. Sivilce sorunu ergenlik döneminde görüldüğü gibi erişkin dönemde de görülen hatta bazen erişkin dönemde daha şiddetli görülebilir. Sivilce sorunu tedavi edilip kontrol altına alınmazsa kalıcı iz bırakma riski taşır.

Akne Nasıl Oluşur?

Gerek erkekler gerekse kadınlarda bulunan hormonlar ergenliğe geçişle birlikte artarlar. Artan hormon seviyeleri derideki yağ bezlerinin büyümesine ve daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Bu yağ bezleri yüz, boyun, göğüs, sırt bölgelerinde daha yoğun bulunur. Akne bazen hormonsal düzensizliklerle ilişkili olabilir. Yağ bezleri bir kanal ile kılların ana kanalına bağlanır. Bu kanallar vasıtasıyla deriye özel olan sebum isimli bir yağı salgılar ve deri yüzeyine ulaşımında rol alan bu kanalların tıkanması durumunda deri altında biriken sebum beyaz komedon olarak isimlendirilen ilk basit akne şeklini oluşturur. Beyaz komedonlar deri yüzeyine açılırsa sebumun havayla teması sonrası oksitlenir ve siyah komedon veya siyah noktalara neden olur. Tıkaç içerisinde Pitriosporum acnes isimli bir bakteri sebumu besin kaynağı olarak kullanır. Bu bakterinin aşırı üremesi durumunda iltihaplı sivilceler (papül, püstül veya kist) şeklinde klinik olarak iz bırakan akne formu gelişir. Siyah ve beyaz noktalar tedavi edilirlerse genelde iz bırakmadan yok olurlar. Fakat iltihaplı sivilceler gerilerken mutlaka deri üzerinde az veya çok iz bırakarak düzelir.

Akne Tedavi Seçenekleri

Akne Kontrolü İçin Özel Bakım Acnelan®

Akne tedavisinde profesyonel bakım ile ev bakımını birleştirerek kalıcı temizlenme ve düzelmeler elde etmemizi sağlayan Mesoestetic firmasınca üretilmiş bir tedavi sistemidir. Profesyonel bakım ile deri yüzeyinde kapalı kalan akne sorunlarını açmak, gözeneklerin derinlemesine temizlenmesi, siyah noktaları yok etme ve sivilcelere neden olan derideki mikropları yok etmeyi hedefleyen bir bakım uygulamasıdır.

Aknelan® deri tipi ve sivilce sorunun şiddetine göre iki veya üç hafta aralarla uygulanır. 3-6 seans arasında tekrarlanır. Bunun yanında evde kullanılacak ürünlerle desteklenen bakımlar sayesinde sivilcelerin ve akne izlerinin kontrol altına alınarak mümkün olan en iyi sonuca ulaşmak hedeflenmektedir.

Bazı vakalarda Acnelan® tedavisine ek olarak lazer tedavileri (Pulsed dye lazer, mavi ışıklı IPL gibi) ile iltihaplı sivilcelerin hızla gerilemesini sağlayarak etkinliği arttırmaya çalışıyoruz.

Mavi Işıkla Akne Tedavisi

Sivilcelerde iltihaba neden olan P.Acnes isimli bakteri mavi ışığa duyarlıdır. Bu nedenle yaz aylarında birçok akne sorunu azalır. Biz de akne sorununda doğal yollarla da etkili olan akne tedavi ışığını kullanarak aknelerde iltihabi sorunun hızla düzelmesini ve yağ salgısının azalmasını sağlıyoruz. Bu amaçla yoğun atımlı ışık teknolojisi olan ve 420 nm dalga boyunda akne tedavisi için geliştirilmiş başlık ile tedavi uyguluyoruz. Yoğun ışık tedavileri sivilcelerin şiddetine göre üç veya dört hafta ara ile yapılır. Diğer akne tedavileri ile birlikte uygulanarak tedavi sürecini kısaltma ve kalıcı kontrol hedeflenir. Genelde 2 veya 3 seans uygulama sonrası ikişer aylık aralıklarla takip ederek sivilce sorununu kontrol altında tutmayı hedefliyoruz.

Akne Tedavilerinde Pulsed Dye Lazer (PDL) Uygulamaları

PDL 2002 yılından beri aktif aknenin kontrolü ve oluşabilecek izleri azaltmak amacıyla diğer akne tedavileriyle birlikte veya yalnız olarak kullanılan etkili bir tedavi seçeneğidir.

Özellikle orta veya ileri düzey akne sorunu olanlarda diğer tedavilere yanıt yetersiz ise veya farklı tedavileri kullanamayan kişiler için önemli bir tedavi alternatifidir.

PDL uygulamaları öncesi genelde cilt hazırlayıcı bir peeling ile lazer uygulamasına hazırlanır ve ardından lazer uygulaması ile tedavi alanı taranır. Uygulamadan sonra iki üç gün içerisinde aktif aknelerde sönme, kızartıda azalma ve derideki aşırı yağlılıkta azalma gözlenir.

PDL özellikle iyileşmekte olan aknelerde oluşan kızartılı izleri gidermede çok etkili bir tekniktir. Bu sayede özellikle iz kalımına müsait ciltlerde iz kalım şansını azaltmak veya oluşan izleri azaltmak amacıyla uygulanır. PDL ile yapılan iz tedavisi sayesinde sivilce izlerinin içten dışa doğru normalleştiği gözlenir.

PDL‘in sivilce tedavisi uygulaması ayda bir olmak üzere 3 seanstır. Daha sonra ise üçer aylık aralar ile kontrol edilerek gerekirse ek seanslar yapılır. Bu sayede sivilce sorunu kontrol altında tutulmaya çalışılır.

Altın İğne (Intracel®) İle Akne İzlerinin Tedavisi

Sivilce sorunun gerilerken sorunun şiddetine göre deride iz bıraktığını daha önce belirtmiştik. Bazı tedavi seçeneklerine ve her türlü çabaya rağmen yine de sivilceler deride iz bırakabilir. Bu durumda izlerin tedavisi için kullanılan farklı yöntemleri deniyoruz.

Bu teknikler arasında en çok tercih ettiğimiz tekniklerden biri altın iğne ile radyofrekans uygulamalarıdır.

Altın iğne formundaki elektrotlar yardımı ile deri altında hedef derinlikte kontrol bir hasar oluşturuyoruz. Derimiz bu hasara yanıt olarak yeni bir deri altı bağ dokusu yapılandırır. Kollajen dokudaki bu yeniden yapılanma sonucunda sivilce izlerinde azalma ve gözeneklerde daralma elde edilir.

Altın iğne uygulaması genellikle 4-6 hafta ara ile 3 veya 4 seans uygulanır. Deri yüzeyinde soyulmaya neden olmaz fakat uygulama alanında kızarıklık ve şişkinlik yapar. Bu yan etkiler genellikle 2-3 gün içerisinde geriler.

Soyulma yapmaması nedeniyle belli kurallara uyularak yaz aylarında da yapılabilen etkili bir sivilce izi tedavidir. Koyu tenli ve lekelenmeye yatkın ciltlerde fraksiyonel lazerden daha az risk taşıması nedeniyle tercih ettiğimiz bir tedavi sistemidir.

Akne İzlerinde Fraksiyonel Lazer Tedavisi

Fraksiyonel lazer uygulamaları kliniğimizde akne izlerinin tedavisinde yaklaşık 7 yıldır etkili bir şekilde uygulanmaktadır. Ciddi akne izi olan ve işlem sonrası belli bir süre evde oturmayı veya iş gücü kaybını göze alabilenler için etkili bir tedavi yöntemidir. Fraksiyonel lazerler derinini bütününü değil de sadece belli bir kısmını (en fazla %20'sini) etkileyen bu sayede sağlam kalan deri alanları sayesinde kısa sürede düzelmeyi sağlayan ablatif (buharlaştırıcı) lazer uygulamalarıdır. Diğer ablatif lazer yöntemlerine göre daha kısa sürede iyileşme ve daha düşük risk profili olan fraksiyonel lazer uygulamaları ile birçok akne izi sorununa çözümler sunabiliyoruz.

Derin Akne İzlerinde Dolgu Uygulamaları (Subsicion)

Akne çok derinlerde oluştuğu takdirde deri altındaki destek dokularını, yağ dokuyu tahrip ederek kaslara veya farklı deri altı dokulara uzanan yapışıklıklar oluşmaktadır. Bu durum yüz veya diğer bölgelerde ciddi figüratif sorunlara neden olabiliyor. Kliniğimizde bu tür sorunlara lokal anestezi ile deri altındaki yapışıklıkları açıcı özel bir iğne aracılığı ile (Nokkor iğnesi) deri altı dokulardaki yapışıklıklardan ayrılır ve tekrar yapışıklık olmasını engellemek üzere bir dolgu maddesi ile tedavi alanı doldurulur. Bu sayede kozmetik olarak hızlı bir düzelmede elde edilmiş olur. Dolgu uygulanan alanlar bir veya iki yıllık aralarla kontrol edilerek gerekirse tekrardan dolgu uygulanarak kozmetik sonucun devamlılığı sağlanır. Yukarıda saymış olduğum tedaviler tek tek kullanılabildiği gibi vakaların sorununun düzeyine göre farklı kombinasyonlar şeklinde uygulanabilmektedir.

Sorun Cevaplayalım