Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları

Hyaluronik asit deri ve diğer bağ dokusunun temel elemanıdır. Deri bağ dokusu yanında göz içindeki sıvıda ve beyin omurilik sıvısında da bulunur. Su tutucu özelliği olan hyaluronik asit derinin su ihtiyacını ve beslenmesini sağlayan önemli bir şeker molekülüdür. Vücutta üretilen ve düzenli olarak yıkılan bu madde maalesef derideki kollajen ve elastin gibi yaşlanma ile azalır. Yirmi yaş üzerinde her yıl deri destek dokusunun yüzde ikisi kadar bir hacmi kaybediyoruz.

Hyaluronik asit doğal yapısı ve su tutucu özelliği nedeniyle deri içerisine enjekte edildiğinde derinin yapısına kolayca katılır ve kısa süreli yan etkiler ile derinin kaybettiği hacmi ve suyu geri kazandırır. Zamanla deri içerisinde doğal yollarla yıkılır ve yok edilir. Fakat bu süreç doğal hyaluronik aside göre daha uzundur. Bu sayede hyaluronik asit enjeksiyonu sonrası deride uzun süreli düzelmeler elde edilir. Bu süreç kullanılan ürüne göre dört ila on sekiz ay arasında düzelmeler sağlar.

Hyaluronik asitli dolgu ürünlerinin (hayvansal kaynaklı olmayan hyaluronik asit – NASHA) deriye uygulanması iznini 2003 yılında verilmiştir. Bu ürünler alerji riski çok düşük ürünler olmaları nedeniyle test yapmaya gerek olmadan uygulanabilen ürünlerdir. Bu tarihten itibaren ülkemizde de tüm dünya ile eş zamanlı olarak uygulanmaya başlanan hyaluronik asitli dolguları kliniğimizde eş zamanlı olarak başladık. Günümüzde Botulinum toksinin kozmetik uygulamalarından sonra en popüler ikinci kozmetik uygulama ürünü hyaluronik asitli deri dolguları uygulamasıdır.

Hyaluronik Asitli Deri Dolgularının En Sık Uygulandığı Alanlar

Hyaluronik Asitli Dolguların Yan Etkileri

Uygulama Öncesi

Uygulama Sonrası

Kullandığımız Diğer Dolgu Ürünleri

Policaprolakton (PCL - Ellansé® - Akıllı Dolgu)

PCL çok uzun yıllardır kullanılan geç eriyen cerrahi dikiş iplerinin ana maddesidir. Bu madde erirken karbondioksit ve suya parçalanan bir maddedir ve solunum yoluyla atılır. Parçalanırken deri altı dokuları uyararak yeni bir kollajen doku oluşmasını uyarırlar. Özellikle yüz şekillendirmede ve derin kırışıklıkları uzun süreli düzeltmede tercih edilen bir dolgu maddesi olan Ellansé®, küçük miktarlarla daha büyük hacimli ve uzun süreli düzelmeler elde etmede yardımcı olan bir üründür. Ellansé®nin 1-4 yıl arası değişen düzelmeler elde edilen türleri bulunuyor. Eller için geliştirilmiş özel bir formu olan Ellansé® ile iki yıla varan düzelmeler elde edebiliyoruz.

Kalsiyum Hidroksi Apatit (CaHA- Radiesse®)

Çok uzun yıllardır farklı tıbbi alanlarda da kullanılan bir madde olan CaHA kozmetik dolgu olarak beş milyondan fazla insanda başarıyla kullanılmış ve önemli yan etkiler gözlenmemiş bir derin doku dolgu ürünüdür. Radiesse® on sekiz aya kadar etkinliği devam eden bir dolgu olması nedeniyle özellikle yüz şekillendirme ve derin kırışıklıkların kozmetik düzeltilmesinde, derin akne izleri ve derideki çöküntülü yara izlerinin düzeltilmesinde kullandığımız bir dolgu ürünüdür.

Sorun Cevaplayalım