Fotodinamik Terapi

Fotodinamik Terapi

Fotodinamik Tedavi: Bilmeniz Gerekenler

Anestezi yok.

Fotodinamik Terapi Nedir?

Fotodinamik Tedavi (PDT), bir topikal ilaç ile kullanılarak ışığa duyarlı hale getirilmiş hedef soruna özgün bir ışık yardımıyla uygulanan dermatolojik bir tedavidir. Başlıca kullanım amaçları;

Duyarlandırıcı kullanılmadan uygulanması ise deride fotobiyomodülasyon olarak isimlendirilen bir uygulamadır. Bu yöntemin ana kullanılma amacı;

PDT'nin cilt dokusunu da olumlu yönde etkilediğini söyleyebilirim. PDT ile ilgili yayınlanmış çalışmalar, yalnızca yara iyileşmesini değil, güneş lekelerinde,genişlemiş kılcal damarlarda, kollajen üretiminde ve cilt dokusunda ölçülebilir bir iyileşme olduğunu göstermiştir.

Tedavi karmaşık değildir. Işığa duyarlılaştırıcı krem veya sıvı cildinize uygulandıktan sonra kurumasını ve nüfuz etmesini beklersiniz. Daha sonra ışık kaynağına maruz kalacaksınız; cildinize uygulanan ilacı 'açacak' ve ilacın oksijenle reaksiyona girmesine neden olacaktır.

Sivilce sorununda, tedavi ikilisi akne bakterilerini öldürür ve yağ bezlerini küçültür. Tedavi yüzünüzde, kafa derisinde, önkollarda, ellerde veya göğsünüzde yapılabilir.

PDT ile yapılan bir tedavi dahi etkili olsa da, sivilce temizliği için bir seri önerilir: genellikle, dört ila altı hafta arayla iki ila üç tedavi yeterlidir.

Fotodinamik Tedavinin Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Artıları

Eksileri

Fotodinamik Terapi Tedavisi Sırasında Ne Olur?

İlk olarak, cildiniz temizlenir ve hazırlanır. Deriden fazla yağı çıkarmak için aseton gibi bir topikal yağ giderme ajanı, ışığa duyarlı hale getirici ilacın deriden emilimini engelleyebilecek fazla yağ için uygulanabilir. Daha sonra doktorunuz tedavi edilecek bölgelere ışığa duyarlı hale getirici bir ilaç uygulayacaktır. Tipik olarak bu, Gliko-ALA (aminolevulinik asit) olarak bilinen bir losyondur. İlacın cildinize emilmesi için 30-40 dakika (durumunuza bağlı olarak) bir saat bekleyeceksiniz.

Bekleme süresi geçtikten sonra size gözlerinizi korumak amacıyla için bir çift koruyucu gözlük vereceğiz ve ardından cildinizi yoğun bir ışığa maruz bırakacağız. Cilt gereksinimlerinize ve uygulanan ilaca göre belirli ışık kaynağını seçecektir. Mavi ışık, kırmızı ışık, IPL ve ışık yayan diyotlar (LED'ler) en yaygın kullanılan ışık kaynaklarından bazılarıdır.

Işığa maruz kalma yaklaşık 15-20 dakika sürer. Bazı hastalar, tedaviyi ılık bir güneş banyosuna benzetir ve herhangi bir ağrı bildirmez. Diğerleri, ilaç aktive olurken karıncalanma, hatta yoğun yanma hissettiğini söylüyor. Tedavi sırasında cildinizi serinletmek için size bir fan yardımıyla serinletebiliyor ve bu sayede yanma hissini kontrol edebiliyoruz.

Fotodinamik Tedavi İyileşmesi Nasıldır?

Cildiniz FDT uygulamasından sonra uygulamanın düzeyine göre hafif-orta şiddette güneş yanığına benzer şekilde kızarır ve şişkin olur. Bu nedenle soğuk uygulama ve soğuk ıslak kompres ile cildinizdeki olumsuzluklar azaltılır. Cildiniz gün ışığına duyarlı olacaktır. Bu nedenle uygulamadan sonra en az 24 saat güneş ve diğer ışık kaynaklarından uzak kalmanızı isteyeceğim. Klinikte güneş koruyucu kremler kullanılacaktır. Buna ek koruma amacıyla geniş siperlikli bir şapka ya da şemsiye ek önlem olarak sizden istenir. Bu nedenle eve giderken kullanmak üzere geniş siperlikli bir şapkayı beraberinizde getirmenizi öneririm. 48 saat makyaj yapılamayacaktır ve verilen kremleri kullanacaksınız.

Kızarıklık gerilerken hafif bir deri soyulması yaşanacaktır. Şiddetli aknesi olup tedavi alanlarda geçici olarak sorunların alevlenmesi görülebilir. Genelde 3. günden itibaren hızla gerileme olur ve deri yağlılığı azalır. Akne için PDT önemli ölçüde genel enflamasyonu ve yağlılığı azaltacaktır. Fakat kalan izler için genelde farklı tedavi seçenekleriyle müdahale etmek gerekebilir.

Sorun Cevaplayalım