Fototerapi - Cilt Hastalıkları Tedavisi

Fototerapi - Cilt Hastalıkları Tedavisi

Sadece sorunlu deri alanını etkileyen, bu sayede çevre dokuyu koruyan ve yüksek düzeyde mor ötesi ışık uygulanarak kısa sürede etkili tedavi olanağı sağlayan bir tekniktir. Hedefli fototerapi yönteminde monokromatik 308 nm mor ötesi ışık kaynağı kullanılır.

Hedeflenmiş fototerapi derinin mor ötesi ışıklara duyarlı hastalıklarının tedavisi için geliştirilmiş bir yöntemdir. Derinin bağışıklık sistemi sorunlarıyla ilişkili gelişen hastalıklarında iyi bir tedavi seçeneği oluşturur. Excimer ışık sayesinde hücresel fonksiyonlardaki rahatsızlığa bağlı sorunlar normalleştirilir. Bu sayede hastalığın kısa sürede etkin kontrolü sağlanırken, sağlıklı çevre doku korunmuş olur.

Kliniğimizde ALMA lazer firmasına ait 308 nm Excimer light cihazı başarıyla kullanılıyor. Aşağıda Excimer ışığın kullanıldığı başlıca rahatsızlıklar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Excimer Işığın Başlıca Avantajları Nelerdir?

Excimer Light Başlıca Hangi Deri Hastalıklarında Kullanılır?

Excimer light’ın başlıca kullanıldığı rahatsızlıklar;

Temelde en sık kullanım alanı sedef hastalığı ve vitiligodur.

Tedavi seansları haftada iki kez olmak üzere sedef hastalığında 8-10 seans olarak planlanır. Tedavi alanı vücut yüzeyinin %15inden az olanlar tedaviye kabul edilir. Daha geniş tutulumlu hastalarda kabin tipi fototerapi üniteleri daha anlamlı oluyor.

Vitiligoda seans sayısı değişkendir. Erken dönem ve yüz yerleşimli olanlarda daha az seans sayısı yeterli olabilir. Ancak gövde ve kollarda seans sayısı genellikle artar. Eller ve parmaklardaki vitiligo sorununda yanıt çok düşüktür. Yani vücut ve yüz orta hattaki sorunlarda daha az seansta yüz güldürücü sonuçlar alınırken uçlara doğru başarı şansı azalır. Vitiligo vakalarında genelde yaklaşımımız 10 seanslık uygulama sonrası fotoğrafla değerlendirme ve gerekirse seansların devamı şeklindedir. Vitiligoda en fazla 30 tedavi seansı yapıyorum. Yanıt alınamadıysa tedaviyi sonlandırıyorum.

Tedavi akışı aşağıdaki gibidir;

Sorun Cevaplayalım