Pulsed Dye Lazer

Pulsed Dye Lazer

Pulsed Dye lazer (PDL) diğer adıyla darbeli boya lazer olarak anılır. Pulsed Dye lazer deri içerisindeki kan damarını hedef alır ve yoğun bir sarı ışık üretmektedir. Bu sarı ışık sadece derideki kan damarlarını seçerek ısıtıp tahrip ederken diğer çevre dokulara hasar vermeden tedavinin yapılmasını sağlar. Bundan dolayı deri içeresindeki damarsal lekeleri ve damarsal yönü olan deri sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Pulse Dye lazer diğer lazerlere üstün olmasının sebebi, diğer lazerler damarların içindeki kanı pıhtılaştırarak etkisini gösterirken, Pulsed Dye lazer etkisini damarı patlatarak yapmaktadır. Pulse boya lazer olarakta anılır.

Derideki damarsal sorunların tedavisi dışında başlangıçta deneysel olarak uygulanan ve alınan iyi sonuçlar sayesinde günümüzde bir tedavi seçeneği olarak sunulan çok sayıda deri sorununda kullanımı bulunmaktadır.

Tedavi Detayları

PDL Hangi Sorunlarda Uygulanır?

Pulsed Dye lazer uygulaması yapılış şekline göre tedavi alanında geçici kızarıklıktan 3-10 günde düzelen morartıya kadar değişen deri değişikliklerine neden olabilir. Bazı vakalarda kabuklanmalar da görülebilir. Fakat bu yan etkilerin hiç biri kalıcı değildir ve kısa sürede iz bırakmadan düzelirler.

1983 yılından beri kullanılmakta olan dye lazerler tedavide etkili, güvenilir, kozmetik olarak kabul edilir sonuçlar sağlamaktadır.

Tedavi seans aralıkları uygulanacak deri sorununa göre değişiklik gösterebilir. Doğumsal damar sorunlarında 4-8 haftalık tedavi aralıkları tercih edilirken, deri çatlaklarında 2-4 haftalık aralıklarla tedavi önerilmektedir.

Sorun Cevaplayalım