Ruby Laser - (Yakut Lazer)

Ruby Laser - (Yakut Lazer)

Kliniğimizde melanine en özgün ışık veren Q-SW Yakut (Ruby) laser hizmete alınmıştır. Yakut laser 694 nm dalga boyunda parlak kırmızı ışık üretir. Bu dalga boyu melanin olarak isimlendirilen deriye renk veren pigmente en yüksek bağlanma özgüllüğü olan dalga boyudur. Derinin diğer önemli kromoforları olan hemoglobin ve su üzerinde hemen hiç etkinliği yoktur. Bu özelliği ile yakut laser derinin pigmentli sorunları için ideal laser türüdür.

Yakut laser ayrıca dövmelerde kullanılan yeşil, siyah ve koyu mavi tonların silinmesinde diğer laserlere göre üstündür.

Melanine özgü diğer laserlere göre deride daha derin dokulara ulaşabilmesi derin yerleşimli lekelerin tedavisinde avantaj sağlar.

Yakut Laser Hangi Amaçla Kullanılır?

Yakut laserin klinikte kullanıldığı başlıca sorunlar;

Yakut Laser Nedir?

Ana ışık üretme kaynağı olarak sentetik yakut kristali kullanılmış olan laser türüdür. Elde edilen laser ışığının dalga boyu 694.3 nm dir. Klasik olarak yakut laserle elde edilen ışık gözle görülebilin yakut renginde parlak kırmızı tondadır.

Kullandığımız Yakut Laser Ne Tür Avantajlar Sağlar?

Parlak kırmızı tondaki dalgaboyundaki laser deriye rengini veren melanin isimli pigment tarafından en iyi emilen laser türüdür. Bu nedenle melanin pigmentini en az enerji ile en iyi etkileyenlaser türüdür.

Yakut Laserde Kullanılan Teknoloji Nedir?

Q anahtarlı laser türüdür. 20-40 nsn zaman aralığında işlem yapar. Q anahtarlı laserler birim zamanda en yüksek enerji verebilen laserlerin olduğu guruptur. Bu sayede verilen enerji çok kısa zamanda hedefteki pigmenti (kromofor) ısıtırken çevre doku sağlıklı kalır. Hedef kromofor ile sadece boyar madde içeren hücreler tahrip edilir. Bu sayede lekelerin ya da dövmelerin iz bırakmadan yok edilme şansı olur.

Yakut Laser Uygulaması Sırasında Neler Hissedilir?

Yakut laser uygulaması sırasında her atışta deriye bir lastiğin çarpması gibi bir his oluşur. Bunu engellemek için kremle ya da iğne ile anestezi yapılması uygundur. Uygulama esnasında soğuk hava ile oluşabilecek ağrı hissi azaltılır.

Leke ya da Benlerde Bir Seans Uygulama Yeterli mi?

Yakut laser melanin pigmenti üzerinde çok etkili bir laserdir. Ancak laserlerle leke tedavisi lekenin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin yüzeysel güneş lekelerinde bir iki seans yeterli olabilirken, derin yerleşimli benlerde 4-20 seans arası tedavi gerekebilir.

Yakut Laser İşlemi Sonrası Lekelerde Nüks Olur mu?

Nüks sorunu tedavi edilen sorunun doğasına göre değişkenlik gösterir. Fakat sütlü kahve lekesi gibi doğumsal sorunlarda kısmi nüksler görülebiliyor. Bazı çok derin yerleşimli benlerde Q-SW Nd-YAG laserle kombine tedavi etmek gerekebiliyor.

Yakut Laserin Dövme Silmede Diğer Laserlere Göre Üstünlüğü Var mı?

Yakut laserin diğer dövme silme laserlerine göre en önemli iki avantajı bulunuyor;

  1.Yeşil tondaki pigmentler için en özgün laserdir. Leke bırakmadan az seansta silmeye yardımcı olur.
  2.Siyah, lacivert ve koyu kahve rengindeki dövmelerde çok etkilidir ve diğer dövme silme laserlerinde görülen tedavi alanında 6-12 ayda düzelebilen kahverengi lekelenme oluşmaz. Bu sayede dövme ve izlerinden daha kısa sürede kurtulmayı sağlar.

Yakut Laserin Yan Etkileri Var mı?

Mutlaka laserlerin bazı yan etkileri vardır. Bu sorunları sıralarsak;

Bu tür yan etkiler diğer benzer laser türlerinde de olur. Bu tür durumlarda laseri kullanan kişinin deneyimi önemlidir. Yan etkilerin görülme şansını laser uygulamalarında deneyimli hekimlerin tarafından yapılması halinde daha az olur.

Laser uygulamaları bu konuda deneyimli dermatoloji uzmanlarının yapması halinde oluşabilecek sorunlar kontrol edilebildiği gibi görülecek sorunların tedavi edilmesi de deriyi en iyi bilen uzmanlar tarafından yapılacağı için avantaj olur.

Sorun Cevaplayalım