Vasküler Lezyon Tedavisi

Vasküler Lezyon Tedavisi

Damarsal (Vasküler) Sorunlarda Lazer Tedaviler

Damarsal sorunlar deri içindeki yüzeysel kılcal damarların genişlemesi veya normalden çok sayıda olmasıyla belirirler. Klinik olarak damarlar yüzeysel ise parlak kırmızı, daha derinde veya geniş olması halinde ise bordodan maviye kadar değişen farklı tonlarda görüntü verir.

Damarsal sorunların tedavisinde son 20 yıldır lazer teknolojisi sayesinde ciddi ilerlemeler sağlandı. Kliniğimizde 19 yıldır farklı lazer ve yoğun ışık sistemleri ile damarsal sorunları başarıyla tedavi ediyoruz. Halen kliniğimizde 585 nm Pulsed Dye Lazer (PDL) , 1064 nm LP-Nd-Yag laser ve 530 nm cut off filtreli IPL sistemleri ile damarsal leke tedavileri uyguluyoruz.

Lazer veya ışık sistemi seçimi tamamen sorunun düzeyine ve genişliğine göre belirlenir. Yüzeysel yoğun damarlanmalarda öncelikli tercihimiz PDL'dir. Daha derin yerleşimli (Bordo ve mavi tonlu lekelerde Nd-Yag laserdir. Güneşin etkisi ile oluşan lekelenmenin de eşlik ettiği poikiloderma gibi sorunlarda IPL sistemlerini tercih ediyoruz. Bazı vakalarda aynı seansta birden fazla lazer sistemi kullandığımız vakalar da olabiliyor.

Lazer işlemlerin sonrası genellikle tedavi alanında 2 gün süren bir şişkinlik, deride ton farklılığı (mor, kirli kahverengi olabilir, genelde 6-8 gün sürer) ve bazı durumlarda kabuklanma gözlenebilir. Bu süreçte deriyi koruyucu özel bakım rejimine uyulması istenir.

Uygulama Öncesi

Uygulama Sonrası

Damarsal sorunlar doğumsal ve edinsel olmak üzere iki alt gurupta toplanabilir.

Doğumsal Lezyonlar ve Tedavisi

Hemanjioma

Hemanjioma

En sık görülen doğumsal damar anomalisidir. %10 gibi yüksek bir sıklığı olmakla birlikte çoğu vakada sorun kendiliğinden geriler. Bazı vakalarda ise doğumdan sonra hızlı büyüme bazen de ülserleşerek kanamalara neden olabilirler. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilirler. Hızlı büyüme döneminde hemanjiomlara farklı medikal tedaviler uygulanarak düzelme elde edilmeye çalışılır. Bazı vakalarda Pulsed Dye lazer ile yapılan uygulamalar sorunun gerilemesine katkı sağlayabiliyor. Lazer tedavisi özellikle dudak, burun çevresi, göz kapakları, makat çevresi yerleşimli olanlarda önemli bir tedavi seçeneğidir. Büyümeyi durdurma, geriletme ve kozmetik olarak sorunun azaltılması yanında yaşamsal bazı fonksiyonları da normalleştirmede katkı sağlar. Bu tür vakalarda erken dönemde müdahale çok yararlı oluyor.

Şarap Lekesi (Port Wine Stain)

Şarap Lekesi (Port Wine Stain)

Sık görülen damarsal doğum lekesidir. Farklı düzeylerde bulunabilir. Kendiliğinden gerilemez. Büyüme çağında damarların genişlemesi ile daha sorunlu hal alabilir. Tedavisinde altın standart lazer uygulaması 585 nm PDL tedavisidir. Bazı vakalarda 1064 nm Nd-Yag laser de kullanılmaktadır. Hatta aynı seansta iki lazerin uygulanması ile daha etkili sonuçlar elde ettiğimiz vakalar bulunuyor.

Edinsel Lezyonlar ve Tedavisi

Telenjiektazi

Telenjiektazi

Yüzün herhangi bir alanında oluşabilen damarsal genişlemelerdir. Tedavi için en sık yüz, boyun ve dekolte bölgesi sorunları için başvuruluyor. Damar genişlemeleri ince kılcal damar genişlemelerinden zamanla kalın damar genişlemelerine döner ve daha zor tedavi edilebilirler. Bu nedenle erken dönemde tedavi edilmeleri daha uygun olur. Tercih ettiğimiz lazerler sırasıyla Nd-Yag laser ve PDL dir. 1-3 seans tedavi gerektirebilir. Zamanla yeni sorunlar belirirse yeniden tedavi gerekebilir.

Örümcek Damar Beni (Spider Angioma, Spider Telengiektasia, Nevus Araneus)

Örümcek Damar Beni (Spider Angioma, Nevus Araneus)

Görünün olarak ortada geniş bir kırmızı nokta ve çevreye doğru yayılan kırmızı damarlar şeklindedir. Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Geç dönemde ortadaki kırmızı nokta genişler ve bu durumda tedavi daha zahmetli olabilir. Tedavide Nd-Yag ve PDL lazerleri kullanıyoruz.

Vaskulerlezyonlar Cherry

Cherry Angiomas

Kan damarlarının anormal bir şekilde birikmesi ile oluşan dışa doğru uzamış kitleden oluşur. En çok görülen angioma çeşididir. Yaşlılık ile birlikte oluşma sıklığı artar. Nd-Yag laser ile tedavi ediyoruz.

Civatte’ın Poiklioderması

Civatte’ın Poiklioderması

Güneşlenme ile özellikle açık tenli kişilerde yüz, boyun ve dekolte bölgesinde görülen damar genişlemeleridir. Kozmetik bir sorun olan poikilodermayı lazer tedavileri ile yok edebiliyoruz.

Rosacea (Kırmızı Yüz)

Rosacea (Kırmızı Yüz)

Yüz bölgesinden meydana gelen kızarıklara verilen isimdir. Dört çeşit rozasea vardır. Bunların biri göz içinde ortaya çıkar. Medikal tedavi ile var olan kızartılarda gerileme olmamaktadır. Bu nedenle gerek sorunun alevlenmelerini gerekse kozmetik sorunları geriletmede lazer tedavileri etkilidir. Bu amaçla PDL uygulamalarını tercih ediyoruz. 4-5 seans uygulama ile kızartı kontrolü sağlıyoruz. Fakat rahatsızlığın kronik alt yapısı nedeniyle zamanla yeniden damarlamalarda artış olabiliyor. Bu durumda lazer tedavileri tekrarlanabiliyor.

Sorun Cevaplayalım