Kimyasal Peeling ile Leke Tedavisi

Kimyasal Peeling ile Leke Tedavisi

Yaygın ve yüzeysel lekelenmezlerdi orta derinlikte yapılan kimyasal peelingler ile dramatik düzelmeler elde ediyoruz. Leke olarak birincil tercihimiz çil, lentigo (yaşlılık lekeleri), yüzeysel diğer lekelerdir. Bölge olarak ise yüz, el sırtı en sık çalıştığımız alanlardır.

Leke amaçlı kimyasal peeling en çok TCA (Trichloroacetic acid) peelingi tercih ediyoruz. Bunun yanında bazı karışım kimyasalları da kullanıyoruz (VI Peel gibi).

Kimyasal peeling tedavisi yaklaşık yarım saatte tamamlanır. Tedavi alanı temizlenip hazırlandıktan ve korunması gereken alanlarla ilgili önlemler alındıktan sonra uygulanır. İşlem on dakika içerisinde tamamlanır. Dinlenme ve gerekli koruyucu önlemler tamamlandıktan sonra taburcu işlemi yapılır.

Kimyasal peeling işlemi sonrası tedavi alanı kızartılıp ve şişkin olur. Genelde iki gün içerisinde şişkinlik ve kızarıklık düzelirken deri yüzeyi kahverengi bir ton alır. Genelde yüz bölgesinde bir hafta içerisinde deri soyularak taze pembe tonlarda yenilenmiş inçe bir katman olarak yenilenir. Bu süreçte derinin korunması gereklidir.

Doğal olarak diğer leke tedavi yöntemlerinde olduğu gibi kimyasal peeling uygulamaları da sonbahar kış aylarında yapılır.

Leke Tedavisi

Sorun Cevaplayalım