Rozasea; Eritemotelenjiektazik Tip (Kırmızı Yüz) Tedavisi

Rozasea; Eritemotelenjiektazik Tip (Kırmızı Yüz) Tedavisi

Yüzde ani kızartılar, sıcak basması hissi ile karakterize bir rozasea tablosudur. Yüzde kalıcı kızarıklık gelişir zamanla. Bazen de bu kızartılar üzerinde genişlemiş kılcal damarlar bulunur.

Klasik olarak yüzde yanma, iğnelenme hissi, deride kabalık ve kuruluk ana yakınmadır. Dış ortamdaki değişikliklerden çok kolay etkilenirler. Sıcak soğuk geçişleri, gıdalar, güneş gibi birçok etken sorunları etkileyebilir.

Eritemotelenjiektazik rozasea vakalarında ana tedavi etkenin bulunarak yok edilmesidir. Ancak çoğu vakada bu mümkün olmaz. Bu durumda eğitim, bazı kremlerle sorunun kontrol altına alınması ve güneş koruyucular ana tedavi seçenekleridir. Kızarıklığın kalıcı olarak yerleştiği eritemotelenjiektazi vakalarında kremler veya diğer tedavi seçenekleri ile düzelme gözlenmez ise lazer tedavilerinden yararlanılır.

Eritemotelenjiektazk rozasea vakalarında altın standart lazer tedavisi Pulsed Dye lazerdir (PDL). PDL kızartılarda yer alan ince kılcal damarları yok ederek yüzdeki kızartılı estetik soruna neden olan ana şikayeti azaltır. Kızartının azalması sık tekrarlayan sıcak basması, yanma, iğnelenme ve ani kızartıları azaltır. Kalınlaşmış kılcal damarları ise 1064 nm Nd-YAG lazer ile tedavi ediyoruz.

Lazer uygulamaları bir seansta yeterli olabileceği gibi bazı vakalarda seanslar halinde tekrarlamayı gerektirebilir. Pulsed Dye lazer uygulaması iki farklı madda uygulanabilir. Biri purpurik yani yüzde morartılara neden olan diğeri ise sub-purpurik yani morartı yapmadan daha düşük dozda uygulanan formdur. Purpurik uygulama daha yüksek enerji ile yapılır ve yüzde yaklaşık 6-9 günde düzelen morartılara neden olur. Sub-purpurik mod ise morartılara hemen hiç neden olmaz. Purpurik mod daha etkili ve az seansta sonuç vermesine rağmen günlük hayatı etkileyebilmesi nedeniyle bize başvuran ve lazer tedavisi isteyenlerin çoğunluğu daha uzun sürede etkimesine rağmen sub-purpurik modu tercih ediyorlar.

Akne Rozasea Tedavisi

Sorun Cevaplayalım