Yaşlılık Lekesi Tedavisi - Lentigo

Yaşlılık Lekesi Tedavisi - Lentigo

Yaşlılık lekesi Lara'da isimlendirilen lentigolar deride düz yüzeyli, kahverengiden griye kadar değişen tonlarda olabilen çillerden daha büyük lekelerdir. Güneşin kronik hasarı nedeniyle oluşur. Açık tenli olanlarda daha fazla görülür. Yüz, el sırtları, ön kollar, omuzlarda görülür. Zararsız lekelerdir. Fakat bazı lekeler melanoma olarak isimlendirilen bir deri kanseri ile benzerlikler gösterir. Bu nedenle tedavi edilmeden bir dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilmeli, şüpheli durumlarda dermoskopik inceleme yapılmalıdır. Lekelerde en önemli sorun birçok leke türünün varlığıdır.

Bu lekelerin ayırt edilmesi için bu konuda deneyimli ana branş olan dermatoloji uzmanlarına danışılmadan tedavi yapılmamalıdır.

Lentigoda en iyi tedavi mümkün olduğu kadar güneşten korunma ve oluşumu engelleme olmalıdır. Lentigo oluştu ise en kolay ve etkili tedavi Q-sw lazerler ile yapılan tedavilerdir. Leke genelde çok yüzeyseldir ve kolaylıkla tedavi edilebilir. Çoğu vakada bir veya iki seansta tamamen yok edilir.

Q-Sw lazer tedavileri sonrası uygulama alanında 1-2 saat süren kızarıklık ve kabarıklık oluşur. Bu süreçten sonra lekenin rengi koyulaşır ve 7-10 gün içerisinde bir kabuklanma ile deri yenilenir. Yen'i deri genelde daha açık renkli ve çoğunlukla pembe kırmızı tondadır. Bu süreç genelde 3-4 haftada düzelir. Tedavi için en ideal zaman güneşin etkilerinin azaldığı sonbahar kış aylarıdır.

Leke Tedavisi

Sorun Cevaplayalım