Deri Okulu-1: Milia Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Cildin Yüzeyinde Bu İnatçı "Süt Lekelerinin" Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Genellikle beyaz renkli sivilce komedonları ile karıştırılan milia, aslında deri yüzeyinin altında beyaz veya sarımsı renkte görünen keratin dolu kistlerdir. Diğer adı "süt lekeleri" olan millia, yeni doğmuş bebeklerde dahi görülebilir bir sorun iken, çocuklarda ve yetişkinlerde de görülür.

Bu yazımda Milliayı önleme ve tedavi için yapabileceklerinizi anlatmaya çalışacağım.

Milia'ya Ne Sebep Olur?

Yetişkinlerde milyaya neden olan çeşitli faktörler var. En yaygın olarak, ölü cildin oluşması ve cildin yüzeyindeki gözeneklerde sıkışıp kalması sonucu oluşurlar. Eğer birikme doğal olarak dışarı atılmazsa, küçük bir kist olabilir. Bu tür "birincil Milia" olarak adlandırılır.

Diğer tip, İkincil Milia, Birincil Milia'ya benzemekle birlikte, çok farklı nedenlerle gelişir. İkincil Milia, terleme kanallarının tıkanmasıyla oluyor. Bu genellikle bir tür deri travması veya enfeksiyonu, (lazer tedavileri, kimyasal kabuklar ve uçuklar gibi) ya da uyku, sigara, kötü kişisel hijyen dahil olmak üzere yaşam tarzı faktörleri, yağ bazlı güzellik ürünleri kullanma, aşırı ve uzun süreli steroid kullanımı gibi nedenlerle olabiliyor.

Millia için tedavi yöntemlerini anlatmadan önce, kendi başlarına kaybolabileceklerini belirtmekte fayda var. Millianın ne kadar derin yerleşimli oluşuna göre, birkaç hafta veya ay içerisinde cildin yüzeyine doğal olarak kendiliğinden açılabilir. Yani, millia sizi rahatsız etmiyorsa, kendi halinde açılmak üzere olduğu gibi bırakmanın en iyi yol olduğunu söyleyebilirim. Ancak bunların hızla ve kolayca yok edilmesine yardımcı profesyonel tedaviler vardır.

Milia Tedavi Seçenekleri

İlk önce, Milliaları sıkmayın. Bu sadece sorunu çözmeden cildi tahriş edecek ve zarar verecektir. Çünkü kistler derinin alt katmanlarındadır. Bu durumda küçük bir kesi ile deride kistin girişi açılır ve deri altından sert keratin topu, bir komedon çıkarıcı yardımıyla bir inci tanesi gibi uzaklaştırılır. Kolay, kısa ve can yakmayan bir uygulamadır.

Milia'yı Önlemenin Yolları

Cilt bakımında önleme tedaviden daha iyidir. Bu yüzden eğer millia sizin için tekrar eden bir sorun ise aşağıdaki önerileri deneyin.

1. Derinlemesine temizlik: Makyajınızı yatmadan önce mutlaka çıkarın. Özellikle yoğun makyaj yapıyorsanız ve / veya kirli bir bölgede yaşıyorsanız, akşamları cildinizi iki kez temizlemeyi deneyin. İlk temizleyici makyajınızı, güneş koruyucuyu ve sebumu, ikincisi başka kirleri temizlemeli ve cildi tedavi etmelidir.

2. Asit peelingi: %10 glikolik asitli akşam bakım kremleri kullanabilirsiniz. %10 glikolik asit deriyi nemlendirirken ölü katmanı hafifçe eritir. Bu sayede ölü kaba hücreler deriden daha kolay uzaklaştırılır, gözeneklerin tıkanması önlenir. Bu tür bakımlar millia oluşma şansı azaltılır.

3. Retinoller: Retinol, hem millia ile mücadele hem de önleme konusunda çok yardımcı oluyor. Yüz ve göz çevresi için retinol yani A vitamini içeren ürünlerin haftada iki kez kullanılması derinin normalleşmesine katkı yaptığı gibi, anti-ageing, lekelenme önleyici ve millia oluşumunu engelleyici özelikleri nedeniyle de tercih edilmeli.

4. Yağ bazlı bakım ürünlerinden kaçının: Yağ bazlı cilt bakım ürünleri gözeneklerin tıkanmasına neden olduğu gibi deri yüzeyinden ölmüş keratin yüklü hücrelerin uzaklaşmasını engeller.

5. Güneşten korunun: Güneş deride yıkımı arttıran bir etki gösteriyor. Buna bağlı olarak millia gelişme riski artar.

Sorun Cevaplayalım