Akne Rozasea Tedavisi

Rozasea (gül hastalığı), sık görülen bir deri rahatsızlığıdır. Yüzde normale göre çok kolay kızartı, oluşması ve yanmalara neden olur.

Rozasea burun, yanaklar, alın ve çenede görülen bir rahatsızlıktır. Bunun yanında kulaklar, göğüs ve sırtta da kızarıklığa neden olabilir.

Akne rozase yüz orta hat yerleşimli bir sorundur. Burun, yanaklar, alın, çene ve göz kapaklarında görülebilir.

Klinik olarak dört farklı türü vardır;

Rozasea sadece deriyi ve gözleri etkileyen bir sorun değildir. Kronik tekrarlayan bir rahatsızlık olması nedeniyle rozaseasorunu yaşayanlar işlerinde, evliliklerinde, sosyal yaşamda sorunlar yaşayabiliyor. Rozasea sorunu olanların önemli kısmında depresyon, sosyal yaşamdan uzaklaşma, güven kaybı, sorunun artacağı ile ilgili endişelenme, depresyon gibi sorunlarla karşılaşılıyor.

Rozaseanın nasıl oluştuğunu bilmiyoruz. Ancak 30'lu yaşlardan sonra başladığını, açık tenli olanlarda, ailesinde rozasealı olanlarda ve kadınlarda daha sık olduğunu söyleyebilirim. Rozasea oluşumunda bağışıklık sistemi, barsakta yaşayan bir bakteri olan Helikobakter pilori, derimizde yaşayan demodex folikülarum isimli bir akar, kullanılan dermokozmetik ürünlerdeki maddelerin rol oynayabileceğini biliyoruz ve bu etkenleri her vakamızda araştırıyoruz.

Rozasea tedavisinde;

Bu başlık altında kliniğimde rozasealı hastalara yaklaşımım hakkında bilgiler vereceğim.

Sorun Cevaplayalım